Odbory ústavu pro studium totality žalují ministerstvo zahraničí

Domácí
29. 7. 2014 17:37
Bývala ředitelka Odborová organizace ÚSTR Pavla Foglová.
Bývala ředitelka Odborová organizace ÚSTR Pavla Foglová.

Nezávislá odborová organizace Ústavu pro studium totalitních režimů podala správní žalobu na ministerstvo zahraničních věcí a Česká centra. Odbory žádaly úřady o poskytnutí informací o bývalé ředitelce Ústavu pro studium totalitních režimů Pavle Foglové, která dříve byla také ředitelkou Českého centra ve Varšavě. Chtěly mimo jiné ověřit informaci, že kvůli pochybením předčasně skončila ve funkci. Ministerstvo i Česká centra však žádost odmítly kvůli ochraně osobních údajů.

Podle právního názoru žalobce (odborů) je takové rozhodnutí nezákonné, protože Foglová byla veřejně činnou osobou, píše se v žalobě. Odbory se dlouhodobě snaží prokázat, že Foglová byla pro vedení ústavu pro studium totality nekompetentní a poukázat na politizaci ústavu.

Žalobu na ministerstvo zahraničí a ústřední organizaci Českých center byla podána 30. května. Řízení zahájil pražský městský soud. Místopředseda Nezávislé odborové organizace Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Vodrážka řekl, že soud se obrátil na odbory, zda by mohl rozhodnout v jejich nepřítomnosti, s tím ale nesouhlasily.

Odboráři se v žádosti mimo jiné ptali, jestli nevzniklo při výkonu funkce Foglové nějaké protiprávní jednání či nebyl porušen úřední postup, právní povinnosti či předpisy v Českém centru ve Varšavě. Zajímali se také o to, pokud pochybila, zda ji zaměstnavatele nějak potrestal.

Odboráři poukazují na právní názor, podle něhož se mohou i bez souhlasu údaje poskytnout, když jde o veřejně činnou osobu, funkcionáře nebo zaměstnance veřejné správy. Obojí platilo podle odborů i v době, když byla Foglová ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy od dubna 2013 do konce dubna letošního roku. Proto prý její souhlas se zveřejněním informací nebyl a není nutný.

Odbory v žalobě navrhují, aby "soud vedle zrušení napadených rozhodnutí zároveň přikázal povinnému subjektu poskytnout žalobcem požadované informace, včetně doložených kopií".

"Ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který v minulosti jako politik téma činnosti ÚSTR opakovaně politizoval, odmítlo poskytnout informace o veřejně činné osobě a její úřední činnosti," uvedla předsedkyně Nezávislé odborové organizace Ústavu pro studium totalitních režimů Hana Kmetíková. Je prý zjevné, že rada ústavu si při zvolení Foglové do funkce šéfky instituce neověřovala u bývalého zaměstnavatele její skutečné manažerské kvality. "Byť byla předsedkyní rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petruškou Šustrovou prezentována před volbou jako krizová manažerka" dodala.

Situace v Ústavu pro studium totalitních režimů se vyostřila loni na jaře, kdy byl odvolán někdejší šéf a současný ministr kultury Daniel Herman. Tehdy to spustilo slovní přestřelku mezi ODS a ČSSD, které se navzájem obviňovaly z politického vlivu na Ústavu pro studium totalitních režimů. Kvůli Hermanovu sesazení také rezignovala například celá vědecká rada ústavu. Foglová následně provedla řadu sporných změn. Nyní ústavu šéfuje Zdeněk Hazdra. Činnost Ústavu pro studium totalitních režimů rozděluje politiky i celou společnost.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ