TV Barrandov
Odchod Babiše z funkce by situaci řešil, řekl Žáček z ODS v Aréně Jaromíra Soukupa
20.11.2018 23:56 Původní zpráva
Úterní Aréně Jaromíra Soukupa dominovalo téma údajného únosu syna Andreje Babiše na Krym a následné hlasování o důvěře vládě, k němuž dojde v pátek. Ve vzrušené diskusi se tu za velkého diváckého zájmu střetli Tomio Okamura z SPD, místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček, místopředseda KSČM Stanislav Grospič, poslanec Mikuláš Peksa z Pirátů a poslanec a místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček z ODS.
Jako první se ovšem v Aréně Jaromíra Soukupa dostala na přednes minimální mzda. Ta se od 1. ledna navýší o 1150 korun na 13 350. "Dobrá zpráva," kvitoval Tomio Okamura a připomněl, že SPD prosazuje ještě výraznější navýšení. "Chceme, aby dosahovala poloviny průměrné mzdy a důchod se srovnal se současnou minimální mzdou. Je totiž nutné zvyšovat mzdy a důchody," dodal.
Poté se už diskutující dostali ke kauze Babiš a údajný únos jeho syna na Krym a s tím souvisejícím demonstracím, které splynuly s připomínkou 17. listopadu. Jaromír Soukup připomněl, že se to týkalo hlavně Prahy a možná ještě Brna, ale menších měst se to dotklo minimálně. Pavel Žáček z ODS pro to měl své vysvětlení. "Spojení se 17. listopadem působí emoce, připadá nám, že propadáme do bahna, začalo vše v Praze - věci zde začínají - poté jdou do dalších měst se zpožděním," okomentoval průběh událostí.
Radek Vondráček zvolil trochu jiný jazyk a rozhodně si nebral servítky. Podle něj hrála velkou roli zmanipulovaná reportáž, která stála na začátku této krize a byla již vysvětlena. Demonstrace označil za štvavé. "Pokračování vládní krize není na místě, rozumní lidé by ve štvaní neměli pokračovat, čeká nás další divadlo v pátek ve sněmovně," uvedl zástupce ANO s odkazem na páteční hlasování o důvěře a dodal, že vše bylo předem připravováno a následně vygradováno.
Na něj navázal Pirát Peksa, podle něhož mají studenti na podobné akce právo, protože to je jejich svátek. "Mohou projevit svůj názor, demonstrace nejsou zmanipulované, všichni se mohou projevit." To nenechalo klidným Vondráčka. "To je bolševické myšlení," oponoval. "Už je to svátek celé společnosti," namítl zase Žáček. "Doba se mění, ale hodnoty by měly zůstat stejné, vhodným kandidátem není Babiš, odchod Babiše z funkce by řešil situaci," dodal.
"Trestně stíhaného premiéra 'ne', vyšetřování nikdy nemůže proběhnout tak, jak má, protože je v nejvyšší funkci, kauza by měla být dotáhnuta do konce - vyšetřování má být dokončeno," stál nadále na straně demonstrantů zástupce Pirátů Peksa. "Policie postupuje nezávisle, k žádnému obvinění nedošlo, kauza Čapí hnízdo byla i před volbami a ANO v nich uspělo, měli bychom nechat práci na orgánech činných v trestním řízení," kontroval Vondráček.
Tím ale ostatní neuspokojil. Následovala další výměna názorů. "Hlava státního systému je vyšetřována, jak může prokázat, že neovlivňuje vyšetřování? Nevidíme do systému, řeší se teď policejní prezident, může být vybrána figura, která pomůže s kauzami," nadhodil poslanec za ODS. "Nelze zneužívat účelovou reportáž, pro koaličního partnera to není racionální důvod k umělé vládní krizi," trval na svém Vondráček.
Do debaty vstoupil i místopředseda KSČM Grospič, který potvrdil, že jeho strana vládě vyjádří důvěru. Ale na oplátku za to trvá na plnění programových bodů KSČM. "Kauza je politickým nátlakem, nic nového nepřinesla," poznamenal. "Není to divadlo, (kauza Babiš) přinesla nové informace a podezření. Musíme se ujistit, jestli policie řádně konala a vyšetřovala podnět," opět do toho vstoupil Žáček.
Karty jsou každopádně rozdané. V pátek bude záležet na postoji ČSSD, protože KSČM svou podporu již deklarovala. Vondráček si konečným rozhodnutím Sociální demokracie není jistý, ale podle něho byla komunikace s nimi kvalitní.
"Zaznělo, že se jednalo o uměle vyvolanou kauzu a i odborníci mají o reportáži pochybnosti. Bylo cílem vyvolat emoce. ČSSD není jednotná, ale měli by držet spolu s ANO," shrnul Vondráček aktuální situaci před pátečním klíčovým hlasováním, které v začátku pořadu ale Soukup označil za jedno z nejzbytečnějších v české historii, protože i kdyby skončilo obráceně, než se očekává, do hry vstoupí prezident Miloš Zeman, který již s předstihem oznámil, že Babiše případně jmenuje premiérem znovu.
Ani Okamura nepochyboval o výsledku pátečního jednání. "ČSSD vládu podpoří, tato vláda jim vyhovuje, jsou v krizi, potřebují být ve vládě," neměl pochybnosti Okamura. "Uvidí se v pátek, jak to dopadne, situace je už hodně extrémní. Existuje možnost, že bude snaha Babiše vyměnit v čele vlády za někoho kompetentnějšího," nastínil Peksa. Nejextrémnější variantu nabídl ovšem Žáček. "Nemůžeme se na to koukat blokově, v ANO se třeba také najdou poslanci, kterým se osobní problémy Babiše nebudou muset líbit."
Závěrem ke kauze Babiš se přítomní politici vyjádřili k etické stránce samotné reportáže dua Slonková - Kubík. Okamura měl na to jasný pohled. "Sám jsem byl obviněn médii z mnoha věcí, pomluvy se pak rozjíždí," řekl a připomněl i zkušenosti s uvedenou dvojicí, které byly velmi negativní a podle něho vedly až k odstranění jmenovek ze zvonků v místě, kde bydlejí. "Mám osobní zkušenosti s těmito dvěma novináři, další politici také. Je to novinářská žumpa, obtěžovali i ostatní nájemníky, absolutní hyeny, těmto dvou novinářům nevěřím ani slovo," dodal Okamura.
Ostatní se v názorech na etickou stránku reportáže lišili. "Babiš do kauz zatahuje rodinu, převedl majetek na děti, bohužel se Babiš mladší dostal do kauzy, ptát se ho tak musíme," podotkl Peksa. "Jak jinak to investigativní novinář má dělat," doplnil ke skryté kameře, kdy Babiš mladší o nahrávání nevěděl. Vondráček s jeho postojem ale hlasitě nesouhlasil s tím, že tohle bylo daleko za hranou a připomněl divákům zdravotní posudek syna premiéra. Žáček se zase přiklonil spíše na stranu novinářů, ale Vondráček oponoval, že tohle se musí nechat orgánům činným v trestném řízení.
Pokud si nechcete nechat ujít další zajímavá témata, která hýbou politickou scénou, sledujte Arénu Jaromíra Soukupa, která slibuje exkluzivní živý přenos, ostrou výměnu názorů, výjimečné hosty a nový styl politické debaty, kde hlavní úlohu hraje to, co zajímá a trápí diváky. Již příští týden v úterý od 21.25.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.