Olomoučtí zelení vyzvali Martina Bursíka, aby odstoupil. Jiné krajské organizace ale z jejich iniciativy radost nemají. Měli bychom se připravovat na podzimní volby, ne se veřejně hádat, zaznívá z regionů. Prý jde spíš o výkřik do tmy, který stranu může poškodit. Martin Tichý, jenž za požadavkem stojí, je přitom oddaným stoupencem Bursíkovy oponentky Dany Kuchtové. Předseda zelených jej navíc vyhodil z ministerstva školství.
Až v nejbližších dnech proběhne pravidelné setkání šéfů krajských organizací Strany zelených s členy předsednictva, bude na schůzce nejspíš hodně dusno. Dá se očekávat několikahodinová debata, ne-li přímo hádka nad usnesením olomouckých zelených, kteří vyzvali Martina Bursíka k odstoupení.
DÁLE ČTĚTE: Napětí u zelených: Olomouc nechce Bursíka
Předseda olomoucké Strany zelených Martin Tichý vyzval další kraje, aby se k iniciativě, jež prý vzešla z olomouckých regionů, přidaly. Důvodem nespokojenosti je podle něj špatná vnitrostranická komunikace, zmínil také vulgární e-mail, který Bursík omylem poslal Olze Zubové. "Výzvu Rady krajské organizace SZ Olomouckého kraje beru se vší vážností," uvedl k tomu Bursík.
Prohlášení Martina Bursíka si můžete přečíst ZDE.
Paradoxní ovšem je, že zatímco Olomoučtí zdůraznili, že je třeba mediální zdrženlivost, jejich usnesení, které s nikým nekonzultovali, bylo po pár minutách v ČTK. Sám Tichý pak ještě závěry konference večer komentoval v tisku. "Přišlo mi to zvláštní, jak rychle se k tomu vyjadřovali," připustil jihomoravský šéf a člen předsednictva zelených Dušan Lužný.
Kraje jsou proti
"Je to takový výkřik do tmy. Nedovedu si představit, že by se teď měl konat volební sjezd. Radost z toho moc nemám," řekl serveru TÝDEN.CZ předseda liberecké Strany zelených Jiří Korytář. Ten přitom patří spíše ke křídlu kritiků stávajícího stranického vedení.
Že by se však jednalo o zcela nahodilou akci, se nezdá. V podstatě vzápětí totiž Dana Kuchtová prohlásila, že je připravena vyzvat Martina Bursíka v boji o předsednické křeslo (sjezd by zelení měli mít počátkem roku 2009). Může tedy jít o stratovací výstřel kampaně opozičního křídla, jež definitivně sebralo odvahu postavit se pragmatickému lídrovi - ještě nedávno Kuchtová o svých šéfovských ambicích hovořila jen vyhýbavě.
DÁLE ČTĚTE: Bursík a Jacques: nerozlučná dvojka
Kroky Martina Tichého odsoudila také ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková, které stojí v čele ústeckých zelených. "Je to krajně nešťastné a nevhodné. Není dobré teď zpochybňovat stabilitu strany," uvedla Stehlíková.
Kdo je Martin Tichý |
Čím to, že v jiných krajích jsou z olomoucké iniciativy zděšení, zatímco Hanáci jsou na svou odvahu evidentně hrdí? Předně je třeba vědět, že Martin Tichý, jinak též místopředseda Strany zelených, je oddaným stoupencem Dany Kuchtové.
Opoziční vnitrostranické křídlo jej prezentuje jako ekonomického experta, Tichý spoluvlastní na Olomoucku několik firem, mimo jiné internetový obchod s mobilními telefony. Kuchtová jej loni zaměstnala na ministerstvu školství, kde v závěru její vládní kariéry dokonce povýšil na post náměstka. Na úřadu na sebe upozornil také tím, že dva měsíce pobíral sto tisíc za to, že dohlížel na přípravy lyžařského mistrovství světa v Liberci, ačkoli reálný výstup z jeho práce byl takřka nulový, jak upozornila MF Dnes.
Když skončila Dana Kuchtová na školství, nachýlil se také Tichého čas. Jeho role na ministerstvu totiž Martinu Bursíkovi ležela v žaludku mnohem víc než Dušan Lužný, jak se občas psalo v médiích. Když také vicepremiér na čas ministerstvo přebral, jedna z prvních věcí byla, že Tichého propustil. Ten má proto důvod jej nemít rád. |
Strana zelených se zhruba poslední půlrok nachází v podivném stádiu ne nepodobném vnitrostranické válce. Více či méně otevřeně proti sobě vystupují první místopředsedkyně Dana Kuchtová a předseda Martin Bursík. Momentem, kdy k rozkolu došlo, byla podzimní rezignace Kuchtové na post ministryně školství, k čemuž ji Bursík de facto dotlačil.
Ohrožené volby
Pro krajské představitele SZ je ovšem nyní představa, že budou muset řešit, zda pokračovat s Bursíkem či bez něj, zlým snem. Olomoučtí rebelové se svým požadavkem totiž přišli v době, kdy probíhají krajské konference, na nichž se mají probírat přípravy na podzimní krajské a senátní volby. "Tam se mají řešit věcné problémy kolem voleb, ne toto," rozčílila se Džamila Stehlíková během rozhovoru se serverem TÝDEN.CZ.
"Teď bychom se měli soustředit na volby, ne na půtky," prohlásil předseda pardubické organizace Pavel Křivka. On sám prý nebude diskuzi o Bursíkově setrvání ve funkci své buňce iniciovat. "Nesouhlasím s tím. Nařčení se točí kolem jeho údajných výroků, ale to já nepodpořím, protože ctím svobodu slova." Už dříve se na stranu Bursíka postavil například Stanislav Penc za Královéhradecko.
DÁLE ČTĚTE: E-mailové fórum zelených ovládla kraví aféra
Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek