Ombudsmanka: Ženská kupé ve vlacích nejsou diskriminace

Domácí
16. 3. 2018 11:12
Veřejná ochránkyně práv České republiky Anna Šabatová.
Veřejná ochránkyně práv České republiky Anna Šabatová.

Kupé ve vlacích vyhrazená ženám mají něžnější pohlaví ochránit před obtěžováním či dokonce násilím. Muži tam nejsou vítáni. A právě to se stalo předmětem stížností, které v posledních dnech řešila ombudsmanka Anna Šabatová. O diskriminaci mužů podle ní nejde.

Muži ve stížnostech poukazovali na problémy, s nimiž se při cestování vlakem setkali. "Jeden například musel opustit dámské kupé na základě požadavku spolucestujících žen a měl pak problém najít v přeplněném vlaku volné místo," uvádí mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Další cestoval s manželkou a průvodčí se dotázal ostatních žen v dámském kupé, jestli jim přítomnost muže nevadí. Muž se tím cítil dotčený a považoval je za diskriminační.

Šabatová se proto rozhodla, že stížnosti prověří a obrátila se na České dráhy, které kupé ve svých vlacích mají. Podle dopravce byly motivem pro zavedení služby podněty cestujících z let 2011 a 2012, v nichž se zejména ženy ohrazovaly proti cestování s cizími muži, a to například z důvodu narušení osobní zóny. Navíc prý podobná kupé fungují i v zahraničí, například v Německu či Rakousku. "Cílem této služby je poskytnout ženám, které cestují sami, ve vybraných vlacích, místo, kde se budou cítit hlavně na okraji dne, například časně ráno nebo pozdě večer, bezpečněji. Oddíly jsou situovány v blízkosti oddílu vlakového personálu," konstatuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ombudsmanka nakonec dospěla k závěru, že se o diskriminaci nejedná. Zvyšovat zájem žen o cestování vlakem a jejich pocit bezpečí je prý legitimním cílem. "Důležitá je skutečnost, že dámská kupé nemohou výrazněji omezit, nebo dokonce vyloučit přístup mužů k vlakové dopravě, protože tato kupé nejsou zřizována ve všech vlacích. Tam, kde dámská kupé jsou, jde o pouhých šest míst v celém vlaku," konstatovala Šabatová. Vyzvala ale České dráhy, aby se přesvědčily, zda se opravdu kupé osvědčila a zda je o ně zájem.

Podle Petra Šťáhlavského jsou prý tato kupé zákaznicemi vyhledávány a některé ženy je přímo vyžadují. "Oddíly jsou jen v několika dálkových spojích. Aktuálně se jedná o 187 vlaků z více než 500 dálkových vlaků a z více než 7 000 všech v průměru denně vypravených vlaků," uvádí Šťáhlavský.

Podobné stížnosti řešil po zavedení dámských kupé i předchozí ombudsman Pavel Varvařovský v roce 2012. České dráhy tenkrát odůvodňovaly zavedení dámských oddílů obdobně, tedy snahou zvýšit zájem žen o cestování vlakem. Ženy se podle nich cestování vlakem mnohdy vyhýbají kvůli pocitu nebezpečí. Varvařovský jim dal tehdy za pravdu. "Zaváděné opatření navíc nevylučuje muže z nabízené služby. Účelem přijetí antidiskriminační legislativy je především ochrana menšin, které mají omezený přístup právě například ke službám: takovou menšinou muži v uvedeném kontextu nejsou, protože službu využívají ve větší míře než ženy," odpověděl na jednu ze stížností.

Autor: - pcl -Foto: , ČTK/Šálek Václav

Další čtení

ilustrační foto

Při požáru lakovny jeden člověk zemřel, dva jsou popálení a v kritickém stavu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při akci Ukliďme Česko nasbírali lidé v rámci Vajglobraní statisíce nedopalků

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Guru Jára zase odháčkovává ženy. Po webu, ale osobně také možné

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ