Zástupci neziskových organizací vyzvou v úterý na jednání Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zajistil více peněz na dotace na protidrogovou prevenci. Podle ministerstva zdravotnictví na ni má letos jít 30,5 milionu korun, tedy o 12,2 milionu korun méně než loni. Podle Asociace nestátních organizací (A.N.O.), Asociace poskytovatelů sociálních služeb a České asociace adiktologů ohrožují škrty péči o drogově závislé. Informoval o tom Matěj Hollan z A.N.O.
Podle zástupců organizací snížilo letos ministerstvo zdravotnictví dotace na zdravotní a sociální péči a léčbu závislostí o devět milionů korun. Méně peněz poskytne i ministerstvo práce a sociálních věcí, a to o zhruba pět milionů korun. Škrty se týkají hlavně několika adiktologických center a poskytovatelů substituční léčby a terénních programů pro problémové uživatele drog, jako jsou DROP-IN či SANANIM v Praze, Společnost Podané ruce v Jihomoravském kraji nebo Magdaléna ve Středočeském kraji, uvedli.
"Tato situace znamená celkový rozvrat dlouhodobě fungující české politiky v oblasti závislostí. Stát nesmyslně a bez jakékoliv předchozí analýzy poškrtal obrovské množství fungujících služeb, které nelze ničím nahradit," řekl výkonný ředitel SANANIMu Jiří Richter. Podle bývalého protidrogového koordinátora a současného ředitele Společnosti Podané ruce Jindřicha Vobořila se zástupci organizací snažili jednat s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), ale bezúspěšně. "Musí proto zasáhnout přímo premiér, jako nejvyšší politická figura, která má drogy a závislosti v gesci (sekretariát Rady vlády sídlí na Úřadě vlády)," uvedl Vobořil.
Škrty by podle preventistů a adiktologů mohly ohrozit mimo jiné výměny injekčních stříkaček, které v současnosti brzdí šíření viru HIV. Ve Středočeském kraji podle organizací hrozí, že kvůli snížení dotací o tři miliony korun nebude ani základní péče o lidi, kteří berou drogy. Asociace proto také varovaly, že by mohla vzrůst kriminalita ze strany závislých, kteří si budou chtít drogy opatřit nelegálním způsobem.
Odborníci odhadují, že v ČR je přibližně 48 tisíc drogově závislých a téměř tři čtvrtiny z nich užívají pervitin. Dostupnost substituční léčby závislých na opiátech v ČR je podle odborníků stále nízká, využívá ji kolem dvou tisíc lidí za rok. Od roku 2010 lze léky částečně hradit ze zdravotního pojištění. Ročně stojí 23 tisíc korun, pokud se ale uživatel drog kvůli kriminalitě dostane do vězení, může to být až 20krát tolik.
Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové byl loňský rozpočet na dotace na protidrogovou prevenci ve výši 42,7 milionu korun nadprůměrný a ještě před pěti lety to bylo asi 15 milionů korun. Z plánovaných 30,5 milionu korun by letos mělo jít 22 milionů neziskovým organizacím, zbytek příspěvkovým organizacím ministerstva.