Průzkum k historii
Osud Česka. Lidé přikládají největší význam roku 1918
25.10.2018 05:15
Z historických událostí, jejichž letopočet končí osmičkou a které nejvíce ovlivnily osud Česka, lidé přikládají největší význam vzniku Československa v roce 1918. Druhý nejzásadnější pro zemi byl podle nich nástup komunistů k moci v roce 1948. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM. Proti průzkumu z roku 2008 si tak obě události prohodily pozice, což podle STEM ale může být dáno letošním stým výročím vzniku republiky.
Vzniku republiky připisuje největší význam 38 procent lidí, 27 procent občanů si totéž myslí o komunistickém převratu v únoru 1948. Následuje přijetí mnichovské dohody v roce 1938, které vedlo k rozbití Československa a jehož důležitost vyzdvihlo 18 procent lidí. Zhruba desetina považuje za závažnou intervenci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a jako nejméně důležité pro stát lidé vnímají události takzvaného pražského jara 1968.
Hodnocení událostí ovlivnil podle STEM věk dotázaných. Rok 1918 sice volili jako nejvýznamnější událost v novodobých dějinách Česka lidé všech věkových skupin, na druhou stranu ve skupině 45 až 59 let bylo i množství těch, kteří zdůrazňovali důsledky nástupu komunistů k moci a mnichovské zrady. Únor 1948 byl klíčovou událostí i pro pravicově smýšlející občany, u levicově orientovaných dominoval vznik Československa před mnichovskou dohodou.
Lidé se měli v průzkumu vyjádřit také k tomu, kdy se Češi ve 20. století podle nich zachovali nejstatečněji a naopak za co by se měli stydět. Nejvíce lidí, 33 procent, označilo za nejstatečnější událost protifašistický odboj. Dalšími takovými okamžiky byly podle občanů mobilizace armády v roce 1938 a sametová revoluce v roce 1989. Vedle toho nejvíce lidí, dvě pětiny, si myslí, že za politické procesy 50. let by se Češi měli stydět. S velkým odstupem za tím skončila kapitulace před nacisty a třetí nejostudnější se stal vývoj státu po listopadu 1989. V porovnání s průzkumem před deseti lety se výsledky téměř nezměnily.
Současný průzkum STEM provedl od 9. do 21. října mezi tisícovkou lidí starších 18 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.