Pachatelka útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou zůstává v zabezpečovací detenci
12.10.2024 10:30
Výběr informací o útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou, při kterém před deseti lety, 14. října 2014, psychicky nemocná žena ubodala studenta:
- Tragédie ve Žďáru nad Sázavou, kde žena ubodala studenta a další tři lidi zranila, vyvolala debatu o léčbě psychicky nemocných. Kvůli kauze rezignoval ředitel léčebny v Opavě, kde nemocná předtím pobývala. Kritiku vyvolalo i rozhodnutí soudu, který ženu začátkem roku 2014 propustil z ústavního léčení, do něhož byla umístěna za podobný čin.
- Do střední školy obchodní ve Žďáru vtrhla tehdy šestadvacetiletá Barbora Orlová kolem půl osmé ráno a pobodala několik studentů. Útočnici zneškodnili elektrickým paralyzérem a policie ji obvinila z vraždy a braní rukojmích. Podle znaleckých posudků ale nebyla pachatelka v době činu příčetná.
- Šestnáctiletý Petr Vejvoda utrpěl smrtelná zranění, když šel na pomoc spolužačce, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok, pobodán byl i policejní vyjednavač. Prezident Miloš Zeman mladíka vyznamenal in memoriam Medailí za hrdinství. Vejvodovi byla věnována i dubová alej, která byla zasázena u rybníka v Novém Veselí nedaleko Žďáru, škola mu odhalila pamětní desku.
- Policie potvrdila, že stejná žena útočila už v roce 2012 ve škole v Havířově. Tehdy napadla nožem vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Před soudem ale neskončila. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. Do února 2014 útočnice pobývala v opavské psychiatrické léčebně. Soud rozhodl, že se ústavní forma její léčby mění na ambulantní.
- Propuštění Orlové z léčebny kritizoval tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD, nyní SOCDEM). Ředitel léčebny v Ivan Drábek den po tragédii rezignoval. Podle tehdejší spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) soud, který ženu propustil do ambulantního léčení, důsledně nerespektoval trestní řád. Vůbec se prý nezabýval zásadní otázkou, zda neznamená pobyt ženy na svobodě nebezpečí.
- Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s kauzou hovořil o systémovém selhání státních institucí. Propuštění ženy z léčebny označil za systémovou chybu i prezident Miloš Zeman. Nejvyšší správní soud v červnu 2015 rozhodl, že opavský soudce Petr Polák nebude kárně potrestán za to, jak postupoval při rozhodování o ambulantní léčbě Orlové.
- Trestní stíhání Orlové státní zástupce začátkem dubna 2015 zastavil. Rodiče zemřelého studenta proti tomu vznesli stížnost, kterou v květnu žalobci zamítli. Žena byla umístěna do detenčního ústavu, se stížností u vrchního soudu neuspěla. Podle znalců trpí schizofrenií a v ústavu nadále zůstává, soudy ale její propuštění odmítly.
- V létě 2022 sice Městský soud v Brně zabezpečovací detenci Orlové ukončil, nahradit ji měla ústavní léčba v psychiatrické nemocnici. Soud dal například na doporučení psychiatričky, která dospěla k závěru, že žena si je vědomá své nemoci, podstupuje léčbu a její detence není nadále nezbytná. Státní zastupitelství ale podalo stížnost, krajský soud rozhodnutí zrušil a ponechal Orlovou v detenci.
- Krajský soud pokládal uvolnění režimu za předčasné. Poukázal na některé charakteristiky Orlové, které vyplývají z lékařských zpráv, například lhavost, předstírání, schopnost manipulovat a fabulovat. Krajský soud také zdůraznil, že odborná posouzení nejsou zcela jednotná, je tedy nutné provádět další dokazování a rozpory odstranit či objasnit. Rozhodnutí potvrdil v prosinci 2022 i Ústavní soud.