Už několikátým dnem musí řidiči jedoucí po pražské magistrále šlápnout na brzdu. Omezení rychlosti na padesátku většinu z nich rozčiluje, pro předsedkyni občanského sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou Alžbětu Rejchrtovou je však prvním vítězstvím v letitém boji o ticho. "Je to ale jen částečné řešení," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Pochvalujete si snížení rychlosti?
Padesátku jsme požadovali v mimosoudním jednání jen jako jedno z opatření vedoucích ke snížení hlučnosi. Je to krok dobrý, i když ne nejúčinnější vzhledem k velkému počtu vozidel na magistrále.
A je snížení rychlosti znát?
Bylo to znatelné třeba o svátcích, kdy jezdilo mnohem méně vozidel. Zdá se, že řidiči byli většinou přespolní, jelikož rychlost dodržovali. Dalo se tak i chvíli poslouchat rádio i při otevřeném okně.
Po svátcích se vše opět vrátilo do hlučného normálu?
Obecně lze říci, že dodržování nižší rychlosti je znát hlavně při nižším provozu. Takže třeba o víkendech nebo v noci, je to lepší. Snížení rychlosti o deset kilometrů představuje jeden decibel, v naší oblasti by to mohlo znamenat snížení hluku o dva až tři decibely, což je poznat. Problém je, že auta rychlost překračují a to zejména ve směru z města, kde není radar. Takže i teď je hluk poměrně vysoký. Potřebovali bychom, aby byl radar v obou směrech a aby bylo dodržování rychlosti kontrolováno. Bude-li rychlost dodržována, hluk se o něco sníží hlavně v noci, což by bylo dobré.
ČTĚTE TAKÉ: Magistrála v Praze hlučí beze změny. Úředníci mlčí
Pražská magistrála zpomaluje na 50 km/h
Při běžném denním provozu ale padesátka tolik nepomohla. Je to tedy řešení?
Samozřejmě je to řešení jen částečné a situaci to celkově nezlepší. Tím, že dovolili výstavbu administrativních center, počet aut narostl na nesnesitelnou míru. Je mylné přesvědčení zastupitelů města, že se padesátkou dostanou na ten limit. Přesto však činí život o něco snesitelnějším.
Omezení rychlosti na magistrále pobouřilo spoustu lidí. Snesly se negativní reakce i na vaše sdružení?
Nám konkrétně zatím nikdo nenadával. Je ale pravda, že vzrostla návštěvnost našich internetových stránek, což může mít souvislost s tím opatřením. Také vím, že na facebooku vznikly nějaké skupiny proti omezení rychlosti na magistrále a četla jsem v médiích názory, v nichž jsme my označováni za sobce. Ti protestující si zřejmě neuvědomují, že hluk z aut má vliv na naše zdraví. Ve městě se přeci musí dát žít a ne jen rychle projíždět.
Jaká je nyní hluková zátěž v okolí silnice?
V naší oblasti byla naměřena ve dne průměrná hladina hluku ve dne 75 a v jednom bodě 77 decibelů a v noci 69 decibelů. Hodnoty jsou stále vysoké a stále se neblíží k těm limitům ve dne 60 dB a v noci 50 dB. Je nutné provést soubor opatření v takto zatížených oblastech, mezi něž patří regulace provozu a vhodné protihlukové zábrany.
Řekla jste, že rychlostí limit mnoho neřeší. Co dalšího pro vás město udělalo?
Magistrát pro nás nic nedělá. Naopak. V říjnu prodal pozemek s lipovou alejí, jež nás odděluje od magistrály soukromému investorovi, který zde chce postavit další administrativní objekt. Má jít o tzv. bariérovou stavbu, která by zachycovala hluk. Jenže odhluční pouze jeden dům, na další domy na druhé straně magistrály hluk pouze odrazí. Navíc sem stavba natáhne další auta. Je to schválnost.
Foto: archiv Týdne