Za poškození plachty, která zakrývala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské části tři lidi. Dva dostali napomenutí, třetí pokutu tisíc korun.
Úřad navíc dvěma z nich zabavil předmět, kterým plachtu poničili, informovala na svém webu Česká televize. Koněvův pomník na náměstí Interbrigády se stává častým terčem vandalů, naposledy koncem srpna. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Incident vyvolal napětí ve vztazích mezi Prahou a Moskvou.
"Za oznámené přestupky byly vydány tři příkazy o udělení správního trestu. Dosud nejsou pravomocné," řekl ČT mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Radnice dvakrát přikročila k napomenutí, jednomu z těchto delikventů současně zabavila předmět, kterým plachtu poškodil. Nejpřísnější trest si odnesl muž, který má za sebou už několik deliktů. Úřad mu proto uložil pokutu tisíc korun. "Jedním příkazem byl uložen správní trest, pokuta tisíc korun, kdy byly zohledněny jako přitěžující okolnost předchozí záznamy obviněného v rejstříku přestupků a zároveň byl opět uložen i správní trest propadnutí věci, která byla užita ke spáchání přestupku," dodal Šrámek.
Od začátku září, kdy se policie začala incidenty zabývat, obdržel úřad na Praze 6 podle ČT sedm oznámení na devět podezřelých. Posoudit musí ještě jedno. Ve zbývajících třech případech se podle mluvčího úřadu žádný přestupek nestal, a nikdo tak potrestán nebude.
Zastupitelé městské části v polovině září rozhodli, že sochu nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Pro sochu chtějí najít jiné důstojné místo, hovoří se například o vojenském hřbitovu na Olšanech nebo chystaném památníku 20. století. Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestuje a ruská ambasáda uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích.
Loni při 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem, který popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.