V Letech na Písecku, kde se děly různé nacistické hrůzy, teď mohou návštěvníci vidět model bývalého sběrného tábora. Stojí na místě, kde za druhé světové války zemřely desítky Romů. Expozici doplňují i dobové fotografie a několik replik bývalých ubikací v životní velikosti. Informovala o tom TV Barrandov.
"V roce 1942 sem byly nahnány celé rodiny včetně dětí, a prošlo tímto místem na 1300 lidí. Víc jak polovina lidí, kteří prošli letským táborem, zemřeli," říká Renata Hanzlíková, pracovnice památníku Lidice.
Pocity ze ztráty prakticky celé rodiny neskrývá ani Antonín Lagrin, který v pondělí přijel na pietní akt až z Brna. "Jsem moc smutný, protože mi tady zahynula babička i dědeček, kterého jsem nikdy nepoznal. Táta s mýma bratrama, sestrama odsuď byli transportovaný do Osvěnčína (romský název pro Osvětim, pozn. red.). Vrátil se jenom táta. Z naší rodiny hodně, všichni skoro prošli lágrama a málokdo to přežil."
Místo teď ročně navštíví okolo dvanácti tisíc lidí. Většina projevuje soucit bez rasových předsudků. Kromě pár jedinců nelze ve stovkách odpovědních lístků najít žádné nadávky na menšinové obyvatelstvo, Romy. Lidé spíše píší, že vnímají osud Romů za války jako osud všech ostatních obyvatel protektorátu a patří jim stejná úcta jako těm, kteří nechali život v Terezíně či v Lidicích, říká ředitel památníku Lidice.
"Většina Romů, kteří zde zemřeli, patřila k tehdejší elitě. Dá se tedy říct, že ta romská inteligence, která v té době v českých zemích byla, byla v podstatě vyhlazena," dodala Hanzlíková. Byli to lidé, kteří měli řemeslo, kteří děti posílali do školy.
Čtveřice studentů grafiky z teplické střední školy vytvořila plastický model bývalého koncentračního tábora. Do budoucna se plánuje i vytvoření podobného modelu Ležáků a Lidic.