Pardubická RETIA dodala zařízení pro klíčový obranný projekt NATO

Domácí
21. 12. 2016 13:32
Komunikační i senzorová sestava.
Komunikační i senzorová sestava.

Společnost RETIA, výrobce radarů a speciální elektroniky, předala v polovině prosince Severoatlantické alianci poslední speciální mobilní pracoviště pro operátory sledovacího a přehledového systému Alliance Ground Surveillance (AGS). RETIA tím úspěšně dokončila náročnou zakázku pro NATO a dokázala, že patří k předním výrobcům speciálních elektronických systémů a zařízení.

Společnost RETIA se v letošním roce stala součástí holdingu Czechoslovak Group (CSG), který je nyní jejím stoprocentním vlastníkem. Pod křídly holdingu i nadále pokračuje výroba a vývoj špičkových elektronických systémů, radarů, detekčních, záznamových i identifikačních zařízení pro zákazníky po celém světě. Důkazem je i úspěšné završení produkce speciálních mobilních pracovišť pro projekt AGS Severoatlantické aliance. Na systému AGS spolupracují specializované společnosti obranného průmyslu ze 14 států NATO, hodnota zakázky pro společnost RETIA činila 10 milionů eur. Poslední kontejnerové pracoviště pro operátory systému AGS Severoatlantické alianci RETIA předala 13. prosince tohoto roku. Na produkci speciálních mobilních pracovišť se podílela i společnost KARBOX, která je rovněž součástí holdingu CSG.

Systém AGS dnes patří k nejvýznamnějším projektům NATO a spadá do kategorie tzv. chytré obrany. Má být druhým hlavním pilířem, vedle vzdušného sledovacího a přehledového systému AWACS, ochrany aliančních vojáků na bojišti. Zvýší také bojeschopnost a efektivitu NATO, bude totiž poskytovat jak velitelství, tak vojákům v akci nepřetržitý proud informací, dat a radarových i satelitních snímků zájmových oblastí či bojiště v reálném čase, což zajistí dokonalý přehled o situaci ve dne, v noci a za všech povětrnostních podmínek. K tomu poslouží síť pozemních mobilních senzorů, bezpilotních letounů a satelitů, která bude schopna odhalit a sledovat pohybující se objekty či cíle a předávat data do budovaného operačního střediska na základně v italské Sigonelle.

Český příspěvek k systému AGS

RETIA pro AGS vyvinula a postavila šest speciálních mobilních pracovišť vybavených elektronickými systémy, která budou sloužit operátorům NATO ke sledování a vyhodnocování dat z bezpilotních letounů systému AGS. Mobilní pracoviště mají podobu kontejnerových boxů převážených na nákladních automobilech. Konstrukci zodolněných kontejnerů ISO 1C měla na starosti společnost KARBOX, jež například prostřednictvím agentury NSPA dodává Severoatlantické alianci i mobilní kontejnerové tábory a polní nemocnice. Do kontejnerů pak specialisté společnosti RETIA instalovali zařízení, elektronické systémy a komunikační i senzorové sestavy.

Speciální mobilní pracoviště.

RETIA své kvality v oblasti špičkových elektronických systémů ukázala již dříve například při modernizaci protiletadlových systémů 2K12 KUB české armády nebo při vývoji, výrobě a implementaci systému velení a řízení palby RACCOS rovněž pro českou armádu. Na základě těchto referencí NATO přizvalo společnost RETIA ke spolupráci na systému AGS. Díky tomuto projektu RETIA získala jedinečné zkušenosti v mezinárodní průmyslové spolupráci s nejlepšími evropskými společnostmi v oboru pokročilé speciální elektroniky a elektrotechniky.

Celý projekt AGS je řízen dle standardů NATO, RETIA tedy musela prokázat vedle technologické úrovně i schopnost pracovat v prostředí norem NATO pro řízení projektů, včetně reportingu a transparentního nakládání s finančními prostředky. "Splnění požadavků NATO nejen ve vývojové a výrobní oblasti, ale i po stránce ochrany informací bylo velmi náročné a posunulo nás o obrovský kus dopředu.

Díky tomu se můžeme pustit do dalších, obdobně náročných mezinárodních vyzbrojovacích projektů," uvedl generální ředitel společnosti RETIA Petr Novák.

Zodolněný kontejnerový box.

RETIA se bude podílet na dodávkách radarů MADR pro českou armádu

Ve výběrovém řízení na nové radary kategorie MADR pro českou armádu byl nedávno vybrán typ ELTA EL/M-2084 předního světového výrobce radarové techniky, izraelské společnosti ELTA. Ta bude na projektu nových radarů MADR pro českou armádu spolupracovat právě se společností RETIA. Podle smlouvy o spolupráci bude RETIA zajišťovat 30 procent výroby radarových kompletů pro českou armádu a na následném servisu radarů se bude podílet ze 40 procent. RETIA však nebude v projektu figurovat jen jako subdodavatel, ale jako prime kontraktor a servisní středisko po celou dobu životnosti radarových kompletů EL/M-2084. Pardubické RETIA také zajistí integraci radarů do systému protivzdušné obrany české armády. Radar ELTA EL/M-2084 patří ke světové špičce mimo jiné i díky technologii výroby vysílacích modulů na bázi nitridu gallia (GaN). Produkci těchto GaN modulů bude RETIA rovněž zajišťovat, což bude mít zásadní vliv na soběstačnost českého státu v této oblasti. Česko tímto navíc získá přístup ke špičkovému know-how a technologiím, ke kterým by nebylo možné se za jiných okolností dostat.

Autor: - PR - Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ