Paroubek z Moskvy: Topolánek selhal, vše dohodli Poláci
27.03.2008 12:11
Dohoda mezi Spojenými státy a Ruskem o umístění amerického protiraketového deštníku v Česku a Polsku je na spadnutí. Prohlásil to šéf sociální demokracie Jiří Paroubek po jednání v Moskvě. Řekl mu to prý předseda zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačov.
Paroubek dal zároveň najevo, že čeští vyjednavači nedokázali mít na konečnou podobu dohod takový vliv jako jejich polští kolegové.
"Myslíme, že chápeme i určité základní rysy té dohody. Významnou roli při té dohodě sehrála nikoli česká, ale polská vláda. Myslím, že to bude určité překvapení pro českou veřejnost," poznamenal Paroubek, jehož strana stavbu amerického radaru v českých Brdech odmítá. Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS), který nynější cestu zástupců sociální demokracie do Moskvy označil za "smrtící" pro Českou republiku, je podle Paroubka "zjevně duševně vyčerpán".
"Pan Topolánek v těch jednáních s Američany projevil kolosální neschopnost cokoliv dohodnout," podotkl Paroubek s tím, že čeští vyjednávači se měli "alespoň přiblížit jednacímu potenciálu polského premiéra (Donalda) Tuska". O konkrétních podrobnostech blížící se rusko-americké dohody, které se od Kosačova dozvěděl, však nechtěl Paroubek hovořit.
Rusko původně prvky protiraketového deštníku v Evropě odmítalo s tím, že se jedná o hrozbu strategické rovnováze ve světě i ruské národní bezpečnosti. Poté, co před několika dny v Moskvě američtí ministři zahraničí a obrany Condoleezza Riceová a Robert Gates předložili oficiálně zatím nezveřejněné návrhy mající ruské obavy rozptýlit, se zřejmě ruská strana s existencí systému smířila. Americký prezident George Bush se v nejbližší době dvakrát sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvidí se 4. dubna na summitu NATO v Bukurešti a o dva dny později v jihoruském letovisku Soči.
Očekává se, že na jedné z těchto schůzek by mohla být domluvena definitivní dohoda spojená s rozmístěním radaru v České republice a sil s antiraketami v Polsku. Podle informací z ruských médií nabízí Američané Rusům možnost inspekcí objektů systému v Česku a Polsku, omezení možností radaru tak, aby nemohl sledovat ruský vzdušný prostor a slibují, že rakety do sil v Polsku neumístí do té doby, než bude zjevné hrozící nebezpečí. Rusko je zřejmě ochotné s podobnými podmínkami souhlasit, přesto by ale bylo raději, kdyby systém nevznikl vůbec.
Kosačov: Češi jsou v pozici rukojmí
"Shodli jsme se s ruskou stranou, že pro umístění radaru nejsou žádné podstatné důvody. A pokud někdy v budoucnu budou, možná to změní i náš pohled na věci," zopakoval Paroubek názor sociálních demokratů.
Sám Kosačov novinářům po jednání řekl, že problematika protiraketové obrany je problémem především mezi Ruskem a USA. "Mrzí nás, že Česko se stalo rukojmím této situace. Problematika protiraketové obrany v Evropě se projednává nad hlavami obyvatel Česka a Polska, dokonce mimo struktury kolektivní bezpečnosti, jichž je Česká republika plnoprávným členem, tedy NATO a Evropské unie," zdůraznil Kosačov. Postup zvolený českou vládou mu prý nepřipadá správný, protože protiraketový systém je podle něj neefektivní a nemůže řešit problémy, se kterými se v nynějším světě setkávají USA, Severoatlantická aliance a také Rusko.
"Musíme postupovat společně. Pokud jsou snahy jednostranně vytvořit systém, který navíc u potenciálního partnera vyvolává obavy, to mi připadá jako krajně nevhodné řešení, které je navíc českému národu vnucováno shora," uvedl předseda zahraničního výboru Státní dumy.
Foto: ČTK, AP, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.