Pašerák Novotný dostal milost. Už je na svobodě
25.06.2008 19:02 Aktualizováno 25.06. 22:50
Prezident Václav Klaus omilostnil Emila Novotného, který byl původně v roce 1995 odsouzen v Thajsku za pašování heroinu k 50 letům vězení. Novotný si od roku 2004 odpykával zbytek trestu ve Valdicích. Milost udělil Klaus ve středu ještě dalším šesti žadatelům.
"V 17.15 byl pan Novotný propuštěn z vězení," potvrdil online deníku TÝDEN.CZ mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Novotný se dostal na svobodu ráz na ráz. "Nic nebylo dopředu připravené. Všechno se událo v průběhu dnešního dne. Ani jsem se s ním nestihl rozloučit," popsal mluvčí valdického žaláře Josef Witschel.
Poté, co Novotnému udělil prezident Klaus milost, schválil Okresní soud v Jičíně obratem propouštěcí příkaz a odpoledne byl už volný.
ČTĚTE TAKÉ: Prezident Klaus dnes udělil sedm amnestií
Přitom o rozhodnutí Klause informoval jeho mluvčí Radim Ochvat až o dvě hodiny později. Klaus podle něj při udělení milosti přihlédl k tomu, že Novotný si převážnou část trestu odpykal v přísných podmínkách thajského vězení.
Pustit ho mohl jen prezident
Bangkok - Valdice - svoboda |
Jako devatenáctiletý Novotný byl zatčen v březnu 1995 na letišti v thajském Bangkoku s více než pěti kilogramy heroinu, který se pokoušel propašovat do kambodžského Phnompenhu. V červenci téhož roku odsoudil soud v Bangkoku Novotného k 50 letům vězení. Na základě amnestií thajského krále byl trest Novotného krácen. Loni v únoru, kdy mu český Ústavní soud odmítl trest zkrátit, mu zbývalo ještě zhruba 17 let vězení. |
Novotný měl ve vězení zůstat ještě zhruba šest let, než by mohl požádat o prominutí zbytku trestu. Dřívějšímu propuštění bránila česko-thajská dohoda z roku 2000, podlé které si měl odsedět minimálně dvě třetiny trestu (původně dostal 50 let, poté byl trest snížen na 29 let).
V cestě ven ze žaláře mu stálo i rok a půl staré rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož lidé odsouzení v cizině k mimořádným trestům nemohou čekat, že jim je soudy v Česku odpustí.
Zároveň je podle názorů některých soudců "neprolomitelná" dohoda, v níž Česko slíbilo, že si každý vydaný vězeň odsedí tolik, kolik dostal v Thajském království. "Mezinárodní smlouvy je nutné dodržovat," prohlásila již dříve ústavní soudkyně Ivana Janů.
Novotnému tak zbývala poslední možnost, jak se podívat na svobodu dříve: prezidentská milost. A středeční rozhodnutí Klause je přinejmenším překvapivé. Když nastupoval do úřadu v roce 2003, tak prohlásil, že s žádnou amnestií zrovna pro Novotného nepočítá.
Ztížené podmínky pro další pašeráky?
Není zřejmé, jak na rozhodnutí prezidenta zareaguje thajská strana. Vzhledem k faktu, jak složitě se smlouva před osmi lety vyjednávala, není vyloučené, že pro příště se čeští trestanci z thajského žaláře bude vracet velmi komplikovaně.
TAKÉ ČTĚTE: Slavní pašeráci: Novotný a Hanykovics
Českého velvyslance v Thajsku se online deníku TÝDEN.CZ zatím nepodařilo zastihnout. Odhadnout, jaký bude mít Klausův verdikt vliv na česko-thajské vztahy, se neodvažují ani zdejší právní experti.
"Rozhodnutí prezidenta respektuji, dál to komentovat nebudu," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jeho stínová kolegyně Marie Benešová zato považuje Klausův krok za odvážný. "Prezident má samozřejmě právo na udělení milosti. Zda se to ale nějak projeví, to ukáže teprve čas," tvrdí Benešová.
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.