Povodně ve střední Evropě, pravděpodobně nejhorší za poslední desetiletí, jsou jasnou připomínkou rostoucí hrozby změn počasí vyvolaných změnou klimatu. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl ve svém projevu na Summitu budoucnosti, který se koná na úvod Valného shromáždění OSN. Česko podle něj bude nadále prosazovat silnější globální reakci na klimatickou krizi.
"Současnou klimatickou krizi a její dalekosáhlé důsledky je třeba řešit komplexním a uceleným způsobem prostřednictvím posíleného a účinného multilateralismu," řekl prezident, který na summitu vystoupil druhý v pořadí. Klimatická krize podle něj násobí hrozby a má potenciál zhoršit některé z největších problémů lidstva, jako je chudoba, hlad nebo zdraví.
"Jsme připraveni spolupracovat se všemi mezinárodními partnery, abychom zajistili úspěšný výsledek příští konference OSN o klimatu, která se bude konat v listopadu v Baku," dodal prezident.
V projevu se věnoval také Globálnímu digitálnímu kompaktu, což je jeden z dokumentů, který by měl summit přijmout. Podle Pavla text nastiňuje společnou vizi pro realistickou mezinárodní spolupráci v oblasti digitálních technologií v celosvětovém měřítku. "Česko zde bude hrát aktivní roli," řekl Pavel.
Potenciál vznikajících technologií, jako je umělá inteligence nebo biotechnologie, je podle prezidenta obrovský, mohou přispět k nalezení řešení mnoha aktuálních výzev. "Větší technologická závislost zároveň vytváří větší zranitelnosti," řekl.
Hledání způsobu, jak bezpečně zacházet s technologiemi v každodenním životě, je podle něj cílem iniciativy Prague GeoTech Summit. Pavel se jejího spuštění zúčastnil na přelomu srpna a září na mezinárodní konferenci Globsec v Praze. Jejím cílem je podle něj rozvíjet dialog mezi podnikatelskou a akademickou sférou a vládními institucemi.