Prezident Petr Pavel dnes odvolal končícího předsedu Pirátů Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Další dva ministři Pirátů v úterý podají demisi, protože členové strany odhlasovali v reakci na Bartošovo odvolání odchod z vlády. Představitelé vlády to řekli novinářům po dnešních jednáních s Pavlem na Pražském hradě.
Odvolání Bartoše navrhl premiér Petr Fiala (ODS), zdůvodnil to problémy s digitalizací stavebního řízení. Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka by preferoval, aby ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) zůstal ve vládě jako nestranický odborník. I premiér uvedl, že si to dokáže představit. Fiala nebude navrhovat znovuobsazení postů vicepremiéra pro digitalizaci ani ministra pro legislativu, kterým byl dosud za Piráty Michal Šalomoun.
Prezident dnes také na Fialův návrh pověřil řízením ministerstva pro místní rozvoj vicepremiéra a ministra práce Jurečku. Definitivně chce Fiala post ministra pro místní rozvoj obsadit ve stejném okamžiku, kdy se bude měnit ministr průmyslu a obchodu kvůli odchodu Jozefa Síkely do funkce eurokomisaře.
Podle Pirátů Fiala porušil odvoláním Bartoše koaliční smlouvu. Členové strany kvůli tomu odhlasovali odstoupení od koaliční smlouvy a odchod z vlády. "Premiér porušil vše, co o podobných situacích stálo v koaliční smlouvě. V takové situaci není možné setrvávat ve vládě, což nyní potvrdila i členská základna Pirátů," uvedl v tiskové zprávě Bartoš. Piráti hlasovali od pátku do dnešního večera, pro odchod z kabinetu bylo 709 z 894 hlasujících. "Budeme tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí," doplnil Bartoš. Odchod Pirátů nebude znamenat pád kabinetu, zbývající čtveřice stran s většinou 104 poslanců chce ve vládnutí pokračovat.
Ministři Lipavský a Šalomoun dnes premiéru Fialovi potvrdili, že v případě rozhodnutí členů Pirátů o odchodu z vlády podají v úterý demisi. Lipavský ale také již dříve řekl České televizi, že nesouhlasí s vystoupením Pirátů z vlády. Ve straně chce skončit a neplánuje vstoupit do jiné strany. Fiala dnes médiím řekl, že by Lipavský mohl zůstat ve vládě jako nestraník, když s tím budou souhlasit všechny čtyři strany vládní koalice. Šéf lidovců Jurečka by také preferoval, aby Lipavský zůstal ve vládě. Měnit ministra zahraničí na 12 měsíců nemá logiku, řekl po jednání s prezidentem. Odkázal na mandát, který vládě skončí příští rok, i Lipavského zkušenosti a kontakty.
Zda Lipavský zůstane ve vládě za jinou stranu, jak se spekuluje, pokládá končící předseda Pirátů Bartoš za věc, která je mimo jeho kontrolu. STAN se podle Rakušana nebude pokoušet o to, aby případně Lipavský byl ministrem za toto hnutí.
S Pavlem se dnes postupně sešli lídři všech vládních stran. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl prezidentovi, že v případě oficiální nabídky je hnutí STAN připraveno vést ministerstvo pro místní rozvoj. Agendu ministra pro legislativu, jehož funkci koalice zruší, převezme podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Celé předsednictvo včetně předsedy Bartoše před týdnem rezignovalo v reakci na neúspěch strany v krajských volbách. Na začátku listopadu členové strany budou vybírat nové vedení. Končící místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová i šéf pirátských poslanců Jakub Michálek odmítli nominace na předsednický post. Také Bartoš již dřív uvedl, že kandidovat nebude.