Prezident Petr Pavel při dnešním večerním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) hovořili o povolební situaci a ustavování koalic v krajích, novelizaci trestního zákoníku či o vězeňství. Zhodnotili také nedávnou návštěvu jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola v České republice a Valné shromáždění OSN, na kterém minulý týden hlava státu vystoupila. Na síti X to uvedla prezidentská kancelář. Podle Fialy politici probrali také následky nedávných povodní, které zasáhly Česko.
"Na pravidelné večeři s panem prezidentem jsme řešili především následky povodní, které zasáhly Česko, současnou politickou situaci a koordinovali jsme zahraniční cesty a návštěvy. Probrali jsme ale také nedávnou návštěvu jihokorejského prezidenta nebo Valné shromáždění OSN v New Yorku, které proběhlo minulý týden," uvedl premiér na síti X.
Pavel na dnešní odpolední schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) vyjádřil obavu z toho, zda se navržené změny trestního práva stihnou projednat v tomto volebním období. Ministr uvedl, že vládou by návrh mohl projít v listopadu, a potom se o něm chystá jednat s opozicí. Změny mají pomoci snížit počet vězňů. Právě problematika vězeňství, jeho financování a práce s propuštěnými byla podle Blažka také jedním z hlavních témat schůzky s prezidentem.
S jihokorejskou hlavou státu jednali Pavel i Fiala před necelými dvěma týdny. Jun Sok-jol tehdy českého prezidenta ujistil, že se korejská vláda postará o to, aby proces vedoucí k podpisu smlouvy se společností KHNP o stavbě jaderných bloků v Dukovanech byl hladký.
Francouzská firma EDF i severoamerická společnost Westinghouse, které měly o zakázku také zájem, napadly tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Westinghouse nemá KHNP licenci k nabízené technologii. Jihokorejský prezident nevyloučil to, že by KHNP a Westinghouse mohly částečně u Dukovan spolupracovat, podobně jako v minulosti ve Spojených arabských emirátech.
V projevu na Valném shromáždění OSN minulý týden v New Yorku Pavel mimo jiné řekl, že je potřeba vyvinout společně větší tlak na Rusko. Jeho cynická politika a nezájem o skutečné mírové rozhovory totiž mají globální důsledky, uvedl. Vyzval také k reformě Rady bezpečnosti OSN, která podle něj musí být efektivnější, inkluzivnější, odpovědnější a lépe odrážet dnešní realitu posílením hlasu nyní nedostatečně zastoupených regionů.
Pavel se s Fialou sešel podruhé za dva dny. V pondělí politici jednali o změnách v koaliční vládě, tentokrát se jednalo o pravidelné a plánované setkání. Na něm se ústavní činitelé naposledy sešli na konci června, tehdy se po jejich samostatném jednání připojili i předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš společně s prvním místopředsedou ANO Karlem Havlíčkem. Tématem byla zejména zahraniční a bezpečnostní politika.