Peníze jdou jen do velkých měst, bouří se starostové

Domácí
12. 6. 2007 13:47
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoStarostové menších měst a obcí zesílili tlak na změnu způsobu rozdělování daňových příjmů tak, aby je nediskriminoval ve prospěch velkých měst. Stále věří, že se jim podaří dohodnout začlenění změny do vládní reformy veřejných financí. V opačném případě chtějí přistoupit k protestům. Oznámili to v úterý v Praze na tiskové konferenci k podpisu Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci.

Ke smlouvě o společném postupu při prosazování změn rozpočtového určení daní se mohou připojit starostové z celé republiky. V čele má sedmičlenné předsednictvo, mluvčí je zlínská senátorka Jana Juřenčáková. Cílem smlouvy je podle ní sdružit obce v úsilí o odstranění daňové diskriminace menších měst a obcí v ČR. "Chceme společně bojovat za ochranu ústavou zaručeného práva měst a obcí a chceme, aby nás vláda vzala jako partnera," uvedla senátorka.

Starostové ze Zlínského kraje už dříve představili návrh, který počítá se zvýšením příjmů obcí na úkor největších měst, a dohodu obcí na financování neinvestičních výdajů vyšších celků. Výzvu ke změně současného systému přídělu státních peněz podle nich podpořilo již na 800 starostů z celé České republiky.

Nynějším pravidlům starostové vyčítají znevýhodnění obcí s méně než 100.000 obyvateli, kdy nejmenší obce dostávají na občana až 6,5násobně méně peněz než Praha.

Starostové především odmítají to, aby čtyři největší města, Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, v nichž žije pětina všech obyvatel země, získávala více než polovinu prostředků pro všechny obce a města. Nemění to ani návrh ministerstva financí, uvedl starosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku Petr Gazdík. "Vytváří to dojem, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější," dodal.

Změna podle Gazdíka musí začít platit spolu s vládní reformou veřejných financí, jinak se obce příští rok dostanou do katastrofálního propadu kvůli sníženému výnosu z daní.
Ke vzniku smlouvy přispěl i květnový kongres Svazu měst a obcí, který podle starosty Vlčnova Jana Pijáčka ukázal, že vedení svazu "zastupuje především velké sídelní celky a jejich zájmy". Menší obce nemají sílu prosadit v tomto profesním seskupení své požadavky, smlouva proto předpokládá vznik nového sdružení. "Nás prostě přestalo bavit chodit s čepicí pod paží na ministerstva, žebrat u našich poslanců o peníze nikoli na náš plat, ale pro rozvojové programy pro naše obce," uvedl Pijáček.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ