Pět na stole v českých: soud Doležela <span>podruhé osvobodil</span>
Domácí
16. 2. 2009 12:31Soud znovu osvobodil Zdeňka Doležela.
Ke stejnému závěru dospěl i loni v lednu, pražský vrchní soud pak ale koncem června rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Dnešní rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.
Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.
ČTĚTE TAKÉ: Doležel jde za "pět na stole v českých" znovu k soudu
Kauza "pět na stole v českých" se vrací před soud
Podvod údajně spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova a odvysílala je ve svém pořadu Na vlastní oči.
Podle žalobců Doležel před Spyrou předstíral, že může do privatizace zasáhnout. Využil k tomu prý například i svoji schůzku s polským premiérem Markem Belkou, na kterou ho vyslal předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Belka totiž v roce 2005 Paroubkovi sdělil, že kvůli menšinovým akcionářům PKN Orlen může privatizace zkrachovat a to může poškodit česko-polské vztahy.
Doležel tvrdil, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Na jednom záznamu řekl Doležel Spyrovi, že "na stole bude pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasil. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se se Spyrou dohodli. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak podle Doležela znamenala účast českého premiéra.
Spyra naopak tvrdil, že ho Doležel o úplatek žádal. Při své výpovědi však přiznal, že formou kódované řeči s Doleželem hovořili. Měli prý například dohodnuté speciální výrazy pro místa schůzek.
Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve před soudem řekl, že smlouva mezi polským koncernem PKN Orlen a státem o privatizaci Unipetrolu byla uzavřena v červnu 2004 a v době schůzek se už jen čekalo na doplatek za vyšší cenu akcií, o jehož hodnotě měla rozhodnout komise pro cenné papíry na podzim 2005. Privatizaci podle Sobotky již nebylo možné zvrátit.
Podle Paroubka byl Doležel na možné ovlivnění privatizace "příliš malý pán". Podle šéfa sociálních demokratů je případ provokací a stojí za ní "uprchlý zločinec" Tomáš Pitr a firma Seta. Před soudem uvedl, že po vypuknutí aféry jej o tom informovali šéfové zpravodajských služeb.
Foto: ČTK, archiv TÝDNE
Autor: ČTK