Vyšetřování
Pět Čechů unesených v Libanonu se našlo, jsou O. K.
01.02.2016 20:24 Aktualizováno 02.02. 11:41
Pět Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku. Byli nalezeni v pondělí ve večerních hodinách a nyní jsou v rukou libanonských bezpečnostních složek. Pro pět propuštěných Čechů doletí do Libanonu letadlo ve středu. S muži už se setkal velvyslanec v Bejrútu, jsou podle něj v pořádku. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí po schůzce svolané kvůli přípravě návratu pětice mužů do vlasti. Na palubě speciálu budou zdravotníci a policisté.
"Ministerstvo vítá zprávu, že naši občané jsou živí a podle našich informací i v uspokojivém zdravotním stavu. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek instruoval zastupitelský úřad v Bejrútu, aby podnikl veškeré kroky k zajištění co nejrychlejšího návratu těchto českých občanů do vlasti," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Bližší informace Černínský palác neposkytl, protože případ nadále vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
"Zpráva ministerstva zahraničí o nalezení pětice Čechů mě potěšila. Jsem rád, že jsou naživu. Nyní musí být dopraveni do České republiky," sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kdy z Prahy odletí pro pětici Čechů letecký speciál, není zatím jasné. "Předpokládáme, že by to mělo být v co nejkratší době. Neumím teď odhadnout, jestli to bude zítra ráno nebo během zítřejšího dne," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v ománském Maskatu řekl, že věří v návrat Čechů z Libanonu "v řádu dnů". Podle něj je nutné, aby na palubě leteckého speciálu byli přítomni i policisté z ÚOOZ a psychologové. "Je třeba si uvědomit, že ti čeští občané byli pět měsíců mimo a určitě to vyžaduje přístup odborníků," řekl ministr.
Pět mužů zmizelo loni 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.
Podle serveru Neovlivní.cz z dostupných informací vyplývá, že se zmizelí Češi neocitli na svobodě díky záchranné operaci s použitím násilí. Byli prý propuštěni na základě vyjednávání, přičemž klíčovou roli v tom sehrála tuzemská vojenská zpravodajská služba, tvrdí server.
V médiích se v souvislosti se zmizením Čechů spekulovalo o tom, že mohlo souviset s Libanoncem Alím Fajádem, který je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Česko Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.