Petice za práva postižených sbírá v Česku podpisy

Domácí
18. 6. 2007
Vozíček - ilustrační foto
Vozíček - ilustrační foto

Vozíček - ilustrační fotoCeloevropské petici za práva postižených chybí v ČR ještě 16 tisíc podpisů, cílem je jich sesbírat více než 21 tisíc. Novinářům to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. V celé EU chtějí organizátoři petice za přijetí směrnice o ochraně handicapovaných získat podpisy milionu občanů, a to do konce září. Petiční archy jsou v pondělí k podpisu v Praze na Václavském náměstí a v jedenácti dalších městech ČR.

Pokud petice získá milion podpisů, budou se jí muset zabývat Evropská komise a Evropský parlament. Směrnice z roku 2000 podporuje bezbariérovost prostředí a přístup postižených ke vzdělání a práci. Evropští zákonodárci se jí měli zabývat v roce 2003, ale nakonec ji neprojednali. Když se směrnici podaří přijmout, členské státy EU budou muset její hlavní body zakotvit do národních legislativ.

"Věřím, že se nám do podzimu podaří zbylé podpisy získat," řekl Krása na Václavském náměstí, kde petici a její cíle vysvětloval kolemjdoucím lidem. Nalákat je má i reprodukovaná hudba. "Jde o písničky zpívané nebo složené lidmi se zdravotním postižením," dodal Krása. Někteří z handicapovaných byli na místě, aby akci podpořili a odpověděli na dotazy veřejnosti.

ČR prý patří k relativně aktivním příznivcům práv postižených, dosavadních pět tisíc petičních podpisů ji zařazuje do horní poloviny zemí, v nichž se podpisová akce koná. Jde o všechny členské a kandidátské země EU, Island a Norsko. V rámci Česka se nejvíc podpisů daří získat v Praze. Krása si to vysvětluje tím, že v hlavním městě žije více lidí ochotných k podpoře podobných projektů a působí v něm rovněž nejvíce organizací sdružujících handicapované.

Východ zaostává

Země bývalého východního bloku včetně ČR mají podle Krásy v přístupu k lidem s postižením stále co dohánět. "Jde o to, aby handicapovaní měli takové podmínky, aby mohli normálně žít a aby byla bezbariérová opatření přijímána jako přirozená věc," dodal.

Petici lze podepsat i elektronicky na adrese www.1million4disability.eu nebo na www.nrzp.cz. V ČR tuto možnost využilo zatím asi tisíc lidí, většina stále dává přednost papírovým archům. Celkem petici podpořilo zhruba 150 tisíc lidí ze všech zúčastněných zemí. Podpisová akce začala 23. ledna. Vyplněné archy organizátoři předají 4. října předsedům Evropské komise a Evropského parlamentu. V EU má zdravotní postižení asi deset procent obyvatel, tedy kolem 37 milionů lidí.

Čeští handicapovaní dlouhodobě upozorňují na překážky, které jim znepříjemňují každodenní pobyt ve městech. Problematická je doprava, například železniční. Dráhy prý sice instalují plošiny, které postiženým umožňují dostat se do vagonů, ale je jich málo. Jednoduchý není ani přístup na kulturní představení a sportovní utkání.

Podle dnes platných českých zákonů musí být každá nová nebo rekonstruovaná budova přístupná lidem se zdravotním postižením. Řada institucí to však podle Krásy různě obchází.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné