Plán
Plovoucí větrné elektrárny by mohly pokrýt energetické potřeby Evropy
27.10.2017 05:42 Původní zpráva
Zpočátku si lidé mysleli, že se jedná o naprostou šílenost, a nákres na papírovém ubrousku měl být smeten ze stolu. Nyní jsou však plovoucí větrné elektrárny realitou, díky které získává Evropa energii. Informaci uvedl web České televize.
Realizace celého projekt trvala několik let. Dokončen byl v až letos v srpnu. Podle posledních zpráv už elektrárny, které se nacházejí asi 25 kilometrů od Peterheadu ve skotském Aberdeenshiru, jsou zakotvené k mořskému dnu, normálně fungují a vyrábějí elektřinu pro skotské energetické sítě. Zatím se jedná o pět větrníků, každý o kapacitě 6 MW. Celková kapacita je tedy 30 MW energie.
"Třicetimegawattový park ukáže proveditelnost komerčních plovoucích větrných elektráren, které by mohly být až čtyřikrát větší než pilotní projekt. To ještě více zvětší globální trh s větrnou elektřinou získávanou z pobřežních větrných zdrojů," uvedla v tiskovém prohlášení energetická společnost Statoil, která za projektem stojí.
Úkolem elektrárny však není pouze výroba elektřiny. Důležitější je totiž to, že se tím v praxi testuje řada předpokladů o větrných elektrárnách. Ty by se totiž mohly v budoucnu stát zcela novým zdrojem energie pro Evropu. Jedná se o úplně první případ, kde se takto zkouší soustava plovoucích elektráren.
Větrné elektrárny jsou zakotvené v hloubce 129 metrů a na dně nestojí. Jsou totiž upevněné na "pontonech", které jsou ukotvené ke dnu. Tím se liší od klasických větrníků, které stojí podél pobřeží řady evropských států a mohou být jen ve vodě do hloubky 50 metrů.
Zásadní přelom
Podle odborníků se jedná o zásadní přelom, neboť by se mohly elektrárny stavět i v místech, kde například dodnes nemohly růst. Vše ale záleží na tom, jak se experiment osvědčí. Pokud by ale vše nasvědčovalo úspěchu, jen energie z takto umístěných elektráren v Severním moři by dokázala pokrýt energetické potřeby Evropy až čtyřnásobně.
Otázkou však zůstává, jaké dopady budou mít plovoucí větrné elektrárny na životní prostředí. Odborníci nedávno podnikli studii, která naznačuje, že elektrárny ovlivňují život zvířat v moři.
Na základnách těchto staveb se totiž usazuje velké množství mořských organismů, které by za normálních okolností nemohly v takových hloubkách existovat. Jedná se však o pozitivní vliv, který nikdo nečekal. Nicméně i tak se ale zatím o důsledcích elektráren ví pramálo. Vše ukáže až čas.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.