Plzeň jednou <span>pochod extremistů</span> povolila, podruhé ne

Domácí
4. 1. 2008 16:15
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoDalší protestní pochod pravicových extremistů, který měl Plzní projít 26. ledna, úředníci města zakázali. Přesto se neonacisté Plzní projdou, 19. ledna se uskuteční Protest proti omezování svobody shromažďování a svobody slova. Ten radnice nezakázala, řekl vedoucí odboru veřejných služeb Radim Lisenko.

Pochod vnímá řada lidí, organizací, hnutí i židovské obce jako urážku a výsměch obětem holocaustu. Datum pochodu si prý neonacisté vybrali záměrně a souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína. Datum druhého pochodu je jen den před 27. lednem, který se ve výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim připomíná jako den památky obětí holocaustu.

Podle Lisenka úředníci druhý pochod zarazili kvůli více věcem. Přesto si není jistý, zda by zákaz při případném soudním rozhodování obstál. Podle stanoviska policie lze ale předpokládat, že skutečný účel pochodu 26. ledna je popírání práv občanů pro jejich národnost nebo náboženské vyznání a povede k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti.

Policie také zjistila, že někteří krajně levicoví radikálové chtějí i fyzickými útoky narušit pochod, který považují za akci neonacistů a příznivců hnutí skinheads. V neposlední řadě policie uvedla, že účastníci pochodu byli vyzváni, aby si vzali střelné zbraně, což je v rozporu se zákonem o shromažďování.

Protestní pochod za svobodu slova

Plzeňská Židovská obec zve 19. ledna před velkou synagogu, kudy má vést i trasa pochodu extremistů, na pietní náboženské shromáždění k uctění památky umučených obětí plzeňských transportů. Lisenko upozornil na to, že náboženské shromáždění nepodléhá ohlašovací povinnosti. Pokud by ale mělo znaky politického shromáždění, například politicky zabarvené projevy nebo transparenty, muselo by být na úřadě rovněž předem ohlášeno.

Organizátoři pochodu ohlásili účast asi 150 lidí, počítá se ale s tím, že jich bude víc. Bureš akci nahlásil jako Protestní pochod za svobodu slova, prý jako reakci na listopadový zásah policie, která zabránila neonacistům v pochodu pražským Židovským Městem. Na stejné datum se některé organizace nebo hnutí chystají zorganizovat protestní akci proti pochodu extremistů.

Ilustrační foto: Sedmík Robert

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ