Dvě vlny prudkých bouří, které se večer a v noci na dnešek přehnaly nad Prahou, si vyžádaly pomoc hasičů u zhruba 130 případů. Ve středních Čechách většinou vyjížděli k popadaným stromům a čerpali vodu ze sklepů a garáží.
Počet výjezdů v Praze ještě není konečný, lidé hasiče i dopoledne stále volali k dalším popadaným stromům nebo vytopeným sklepům. Uvedla to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Záchranáři už v neděli ošetřili šest zraněných lidí.
První bouřka se silným větrem a krupobitím se v metropoli strhla v pozdních večerních hodinách, další následovala zhruba o půlnoci. Přehnala se hlavně přes Kunratice, kde hasiči mimo jiné odstraňovali strom spadlý na autobus MHD. Bouřka řádila i v okolí Vltavy, v centru Prahy, na Chodově, v Libuši a Krči.
Voda zaplavila několik sklepů, na náměstí Jiřího z Lobkovic vytopila garáže včetně aut. V Čajkovského ulici v Praze 3 déšť a kroupy nahnuly pavlač u jednoho domu. Podle svědků voda natekla i do vestibulu stanice metra Můstek v centru Prahy. Na některých místech vypomohli i dobrovolní hasiči. "Jednotky se prakticky nevracejí na základnu, jezdí od jednoho případu k druhému," uvedla ráno Adamcová.
Bouřky řádily i ve středních Čechách
Ve středních Čechách řádila noční bouřka spojená místy s krupobitím zejména na Mělnicku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. "Hasiči většinou vyjížděli k popadaným stromům a čerpali vodu ze sklepů a garáží," řekl jejich mluvčí Ladislav Křivan.
"V Chlumíně na Mělnicku jsme čerpali i lagunu, která se vytvořila na jedné křižovatce," dodal. V Jílovém u Prahy také večer blesk zapálil střechu domu, škoda byla vyčíslena na 800 tisíc korun.
Bouřka působila problémy i na železnici, několik tratí bylo kvůli popadaným stromům mimo provoz. "V tuto chvíli jsou stále přerušeny úseky Posázavského Pacifiku a u Všetat hlavní trať z Ústí nad Labem do Kolína," řekl kolem 9.30 mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Na trati z Prahy do Plzně mezi stanicemi Zdice a Hořovice zase přerušil dopravu výpadek napájení zabezpečovacího zařízení. Během dne by měl být provoz na všech úsecích obnoven.
Podle informací meteorologů déšť během noci příliš nezvedl hladinu rozvodněné Mrliny ve Vestci na Nymbursku, kde byl v neděli vyhlášen druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Dnes ráno se průtok řeky naopak mírně snížil a hladina poklesla. Druhý povodňový stupeň však zatím nebyl odvolán. Vyšších průtoků v současnosti dosahují i Labe v Mělníku a Želivka u Soutic na Benešovsku, kde platí bdělost.
Problémy již nejsou s rozvodněnou říčkou Klenice v Mladé Boleslavi, jejíž hladina v neděli vystoupala na druhý stupeň povodňového nebezpečí. Strážníci během dne z bezpečnostních důvodů uzavřeli lesopark Štěpánka. Ještě odpoledne ale začala hladina říčky klesat a postupně se vrátila k normálu. Okolí toku je však velmi podmáčené, a lidé by se tam proto podle ředitele městské policie Tomáše Kypty neměli pohybovat.
Nejhorší situace na Liberecku
Jednou z nejpostiženějších obcí nedávných bleskových záplav na Liberecku jsou Heřmanice. Obec roku 2006 změnila k nepoznání rozvodněná říčka Oleška. Právě tady si za místním obchodem se smíšeným zbožím zřídila před týdnem svoje stanoviště záchranná služba. Takzvaný český M.A.S.H. navštíví denně asi 30 lidí a přestože hlavní nápor již opadl, lékaři mají stále spoustu práce.
Kvůli povodním nebudou až do konce září jezdit vlaky z Liberce do Frýdlantu. Provoz je v Libereckém kraji stále přerušen na čtyřech tratích.