Hasiči v úterý vyjížděli opět téměř ke 200 požárům, což je zhruba čtyřnásobek obvyklého počtu. Extrémní léto znamená pro hasiče také zvýšené finanční náklady. Mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová ale řekla, že určitě nehrozí, že by museli kvůli nedostatků peněz omezovat zásahy.
Přesný přehled o tom, o kolik současné výdaje překračují ty průměrné, známo není. Podle Zaoralové je každý krajský hasičský sbor samostatnou organizační a finanční jednotkou. "To, že tam budou obrovské výdaje, to samozřejmě víme," uvedla mluvčí. Až léto skončí, bude podle ní jasnější, zda hasiči dokážou do konce roku s rozpočtem vyjít, nebo budou muset požádat stát o dodatečný příspěvek.
"To nejhorší, co se může stát, je to, že někdy v září, až tohle období skončí, tak zjistíme, že buďto vyjdeme, když budeme víc šetřit do konce roku, anebo nevyjdeme a pak budeme potřebovat zainvestovat," řekla.
V pondělí vyjížděli hasiči k nejvíc požárům za posledních pět let, bylo jich 199. V úterý jich zaznamenali jen o šest méně.
V těchto tropických týdnech převažují požáry v přírodě. Jejich častou příčinou jsou technické závady na technice, kterou zemědělci používají k práci na polích. Dalším významným faktorem je lidská nedbalost. "V lesích často způsobí požár například nedopalek cigarety," uvedla mluvčí.
Pro celou republiku platí do odvolání výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokým nebezpečím vzniku požárů. Horko a sucho navíc podle předpovědí vydrží nejméně několik dnů. Ve většině krajů platí zákaz rozdělávání ohňů.