Ohrožení velkou vodou
Roztátý sníh navyšuje hladiny řek v celém Česku
01.02.2013 07:58 Aktualizováno 01.02. 08:44
Na šesti jihočeských řekách platí v pátek ráno první a druhé stupně povodňové aktivity. Pohotovost je na Lužnici, Nežárce a Stropnici, bdělost na Malši, Blanici a Lomnici. Hladiny těchto řek podle dispečinku Povodí Vltavy překročily normál v celkem 11 měřicích stanicích. Nikde neohrožují lidská sídla.
Hladiny většiny toků klesají nebo kolísají, stoupá pouze horní a střední Lužnice. "Hladiny klesajících toků budou i nadále klesat, horní a střední Lužnice bude stoupat. Dolní Lužnice bude kolísat kolem současné úrovně, popřípadě mírně stoupat. Překročení třetího stupně povodňové aktivity na Lužnici v Bechyně se v současné době jeví jako málo pravděpodobné," řekla hydroložka českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Kateřina Štěrbová.
Královéhradecký kraj
Hladiny řek v Královéhradeckém kraji, které v minulých dnech vzedmulo tání sněhu a déšť, byly v pátek ráno většinou na poklesu. První stupeň povodňové aktivity, bdělost, platil pouze na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku. Cidlina tam vykazovala setrvalý stav.
"S ohledem na výhled meteorologické situace očekáváme pokles průtoků ve všech přítocích středního Labe," uvedl vedoucí dispečinku Jiří Petr. Vzedmuté hladiny v hradeckém kraji žádné škody nezpůsobily. V pátek by mělo být v kraji oblačno až polojasno. Ojediněle se mohou objevit přeháňky, k večeru by mělo přibývat oblačnosti i deště.
Severní Čechy
Labe se rozvodňuje i v Ústí nad Labem. V pátek ráno stoupla hladina na 530 cm, což znamená druhý povodňový stupeň, pohotovost. Uzavřené jsou dvě pobřežní silnice v Děčíně, pod Tyršovým mostem a do Dolního Žlebu.
Kvůli oblevě a tání sněhu na přítocích se zvedají hladiny velkých řek. Labe v Litoměřicích dosahuje stupně bdělosti, v Ústí s výškou hladiny 530 centimetrů stupně pohotovosti. Korytem teče 1080 metrů krychlových vody za sekundu, což je o čtvrtinu víc než ve čtvrtek odpoledne. Ostatní řeky v Ústeckém kraji nestoupají, v noci na čtvrtek prudce stoupla hladina řeky Mandavy ve Varnsdorfu, která už je ale v pátek v normálu.
Znojemsko
V Podhradí na Znojemsku, kde ve středu vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, hladina Dyje nadále klesá. Oproti maximu ze středečního odpoledne klesla o zhruba 70 centimetrů na 1,8 metru, Na toku nyní platí bělost, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity.
Hladina řeky kulminovala ve středu krátce po poledni, kdy zde vodohospodáři naměřili až 250 centimetrů. Vodohospodáři to na základě předpovědí meteorologů předpokládali a ve Vranovské přehradě, tedy níže na toku Dyje, snížili hladinu. Vysoké průtoky v době prudkého tání jsou v Podhradí na Znojemsku poměrně časté. Řeka tam v těchto situacích vystupovala z břehů.
Středočeský kraj
Řeky ve středních Čechách si kvůli oteplení a rychlému tání sněhu udržují vyšší průtoky. První povodňový stupeň, tedy bdělost, byl v pátek ráno hlášen na Sázavě, Vltavě, Labi, Cidlině, Doubravě, Blanici, Mrlině a Berounce. Sázava v Kácově dosáhla v noci krátkodobě druhého stupně, pak ale její hladina zase klesla.
První stupeň povodňové aktivity dnes stejně jako ve čtvrtek platí na Sázavě v Kácově, ve Zruči nad Sázavou a Nespekách, na Doubravě ve Žlebech, na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Berounce ve Zbečně a na Mrlině ve Vestci. Večer a během noci se na stejný povodňový stupeň dostaly i Cidlina v Sánech, Vltava ve Vraňanech a Labe v Mělníku.
Strážníci v Mladé Boleslavi kvůli dešti kontrolovali hladinu Jizery a říčky Klenice. Situace se podle ředitele městské policie Tomáše Kypty během noci zhoršila pouze na Klenici, která krátkodobě dosáhla prvního povodňového stupně. Pak hladina říčky opět klesla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.