Tisíciletá zima nepřijde. Připravme se na střídání extrémů

Domácí
8. 10. 2010 18:00
Spíše než tuhá zima nás čeká střídání extrémů (ilustrační foto).
Spíše než tuhá zima nás čeká střídání extrémů (ilustrační foto).

Vedle řady českých klimatologů nepředpokládá příchod nejstudenější zimy posledního tisíce let v nejbližších měsících ani geolog Václav Cílek. V reakci na média citující polského klimatologa Michala Kowalewského, podle kterého nadcházející zima bude nejkrutější za posledních tisíc let, napsal, že vývoj počasí v posledních měsících naznačuje, že se i v nadcházející sezoně budou střídat abnormálně studené periody v délce týdnů s abnormálně teplými.

Dramatické ochlazení, o němž mluví polský klimatolog, by podle náměstka ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radima Tolasze mohla způsobit jen dramatická změna v chování a vlastnostech Golfského proudu, který přináší do Evropy oteplení. "K tomu nedošlo, a proto považuji závěry našeho polského kolegy nejen za ne příliš seriózní, ale za nesmyslné," uvedl Tolasz.

Cílek, který se vedle geologie zabývá právě i klimatologií, napsal, že žádná ze seriózních agentur zatím nevydala předpověď na delší dobu než do ledna. Všechny uvádějí, že bude panovat poměrně velký rozdíl mezi severnějšími a jižnějšími oblastmi. Severní mají být víc studené a jižní naopak o něco teplejší v porovnání s normálem. Česko leží uprostřed, takže počasí zde bude záviset na tom, kde se ustálí vliv studeného arktického proudění.

 

"Většina předpovědí zmiňuje chladnější počátek podzimu, nevyrovnaný konec podzimu a celkově chladnější zimy, které mohou být v lednu až skoro dva stupně Celsia pod dlouhodobým normálem," uvádí Cílek. Srážky se očekávají buď v normálu, nebo mírně nad normálem. Častěji než v jiných letech by podle geologa mohly přijít dny se silným větrem.

"Pokud se na nejisté budoucí počasí podíváme pod zorným úhlem posledních měsíců, očekával bych situaci, jakou již dobře známe - střídání anomálně teplých a anomálně studených období trvajících pár týdnů, ale s tendencí k nižším teplotám," uvedl Cílek.

Václav Cílek je ředitelem Geologického ústavu Akademie věd České republiky, veřejnosti je znám i jako popularizátor vědy a autor řady knih o vývoji krajiny a vztahu přírody a člověka.

Autor: ČTK Foto: SXC

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ