Vzedmutých řek je přes dvacet, vítr se utiší večer
01.03.2010 10:30 Aktualizováno 01.03. 12:30
Zvýšenou hladinu řek způsobenou táním sněhu registrují vodohospodáři na 26 českých a moravských řekách. Druhý stupeň je na Třebůvce na Olomoucku, pro ostatní toky platí první stupeň. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na svém serveru.
Oproti nedělnímu večeru se počet toků s povodňovou aktivitou zvýšil o deset, v souvislosti s ochlazením, které meteorologové na tento týden ohlásili, se však očekává, že hladiny budou klesat.
Kvli vodě uvízla auta
Kvůli vzedmuté hladině řeky Svitavy, na níž platí první povodňový stupeň, uvízla dnes v částečně zaplavených podjezdech pod železničními mosty u Adamova již čtyři auta. Uvedl to mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Podjezdy leží těsně u řeky a při mírném zvednutí průtoků jsou pod vodou.
Na Blanensku museli hasiči odčerpávat v Uhřicích u Boskovic přibližně 100 metrů dlouhou lagunu, která zaplavila tamní silnici. Před polednem již byla komunikace průjezdná.
K TÉMATU: Dva lidé spadli do řeky. Pátrá po nich policie i vrtulník
Sníh taje. Česko se připravuje na velkou vodu
Sníh taje, hladiny řek se zvýší, povodně však nehrozí
Na Třebůvce v Lošticích se od nedělního večera zvýšila hladina na druhý povodňový stupeň, platí zde tedy pohotovost, první stupeň - bdělost platí například na řece Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici, na Opavě v Děhylově, na Brodečce v Otaslavicích a Romži ve Stražisku na Prostějovsku, na Svratce ve Veverské Bitýšce či na Svitavě V Bílovicích nad Svitavou.
Také ve Zlínském kraji jsou kvůli tání sněhu dvě řeky nad svými normálními stavy. Nejnižší povodňový stupeň je hlášený na Bystřici nad přehradou Bystřička na Vsetínsku a na Moravě v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku.
Bystřice dosáhla prvního stupně povodňové aktivity o půlnoci a od té doby se její hladina pohybuje od dvou do osmi centimetrů kolem této hranice, aniž by výrazně stoupala. Na Moravě ve Spytihněvi i v Kroměříži zaznamenali první povodňový stupeň - bdělost - dopoledne. Hladina řeky v obou monitorovacích místech se od té doby zvedla o téměř 40 centimetrů.
"Objíždíme místa, která se v minulosti ukázala jako nejslabší články, a prověřujeme, zda je vše v pořádku. V pohotovosti jsou i složky Integrovaného záchranného systému a vodohospodáři. Kontrolujeme také, jestli jsou břehy dostatečně vyčištěné, sledujeme všechny přítoky Moravy, včetně těch proti proudu řeky, a provádíme další nezbytné preventivní úkony," uvedl například Peter Vodák, tajemník kroměřížské povodňové komise.
Zvýšené hladiny hlásí také řeky v západních, severních a východních Čechách. Na západě Čech platí první stupeň například na Radbuze ve Lhotě, Berounce v Plzni-Bílé Hoře a Liblíně a Úslavě ve Ždírci. Na severu Čech se zvýšila hladina Labe v Ústí nad Labem a v Děčíně.
Ve východních Čechách je první stupeň nadále na Dědině v Mitrově na Rychnovsku, Loučné v Dašicích na Pardubicku a Novohradce v Uhřeticích na Chrudimsku, ve středních Čechách na Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku a na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku.
Silný vítr zatím nepomine
Na dnešní den meteorologové stejně jako v neděli hlásí silný vítr. Do 18 hodin by měl foukat v Praze, ve středních Čechách, na Karlovarsku, Liberecku, Ústecku a Královéhradecku, na Pardubicku, Olomoucku a na severní Moravě. Jeho nebezpečí má však být nízké, neměl mít takovou sílu a následky jako silná bouře a vichr, které o víkendu napáchaly značné škody na Pyrenejském poloostrově a ve Francii, kde vyžádaly 40 obětí.
ČTĚTE TAKÉ: Rozvodněné Labe zaplavilo silnici, přijde silný vítr
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.