<span>Pochod neonacistů:</span> policie tají své plány

Domácí
8. 11. 2007 18:20
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoV centru Prahy se v sobotu sejdou tisíce lidí: stovky neonacistů a tisíce jejich odpůrců. Policie, zástupci pražského magistrátu i svolavatelé demonstrací plánují, jak nejefektivněji zabránit střetům. Postup zatím upřesňují - a tají.  

Změnit plány musí odpůrci neonacistů i proto, že Mladí národní demokraté ve čtvrtek ohlásili, kudy chtějí pochodovat: přiklonili se k původní trase přes Židovské Město, vyrazí na ni ale později, než avizovali původně, scházet se budou mezi 15. a 16. hodinou.  

Podle plánů policie se shromáždění hned v počátku pokusí rozpustit zástupce pražského magistrátu, protože akce je nepovolená. V případě, že se neonacisté odmítnou rozejít nebo dokonce vyrazí na pochod, postaví se jim do cesty stovky policistů a tři shromáždění, na kterých organizátoři očekávají účast tisíců lidí.  

K TÉMATU: Neonacisté i přes zákaz půjdou židovskou čtvrtí   

Tři protesty „Společně proti neonacismu"  

Nemám důvod se obávat, že to policie nezvládne, říká Leo Pavlát

Můžete zveřejnit, jaké osobnosti vaši akci podporují?
Jedná se o desítky lidí z oblasti kulturního života, například herce nebo zpěváky, podporu nám vyjadřují i politici, novináři nebo zástupci církví. Nerad bych je ale jmenoval, protože nás oslovují jako občané, a ne jménem své funkce, takže by si to asi nepřáli. Můžu ale říct, že nás podpořil například kardinál Miloslav Vlk, PEN klub zastoupený Jiřím Dědečkem nebo europoslankyně Jana Hybášková.
A tito lidé vás jen podporují, nebo se na vaše shromáždění chtějí vypravit?
Můžu citovat z jejich dopisů: „určitě přijdu," „počítejte se mnou," „určitě tam nemůžu chybět."
V roce 2003 plánovali neonacisté podobný průvod Židovským Městem. Proč myslíte, že akce tehdy prošla bez povšimnutí?
Nemyslím si, že prošla bez povšimnutí. Situace ale byla jiná v tom, že se nerozběhl kolotoč soudních sporů a odvolání. V lednu 2003 ohlášený pochodňový průvod rozpustil zástupce magistrátu až na místě konání akce, takže neonacisté Židovským Městem neprošli. Letos se celá věc rozběhla s předstihem, nás na ni upozornilo sdružení Tolerance 24. září, a už o den později to psaly všechny noviny. Zájem je podle mě způsoben i tím, že si společnost uvědomuje, že je neonacismus v celé Evropě na vzestupu, a proto je na podobné projevy citlivější.
Bojíte se toho, co se bude v sobotu dít?
Případu je věnovaná velká pozornost, takže jsem přesvědčen, že to policie zvládne. Nemám žádný důvod se obávat, že by to nezvládla. Za povzbudivé ale považuji to, jak na zjevnou antisemitskou provokaci a snahu zneužít demokracii zareagovala veřejnost.

 

Liberální židovská unie hodlá od 13.30 blokovat přístup do židovské čtvrti na rozhraní Pařížské a Maiselovy ulice a od 15. hodiny se její příznivci shromáždí na Staroměstském náměstí. „I když neonacisté svou akci posunuli, naše plány se nemění," vysvětlil časový předstih předseda organizace František Fendrych. „Hlavně jsme rádi, že soud potvrdil, že akce je nelegální," říká s patrným ulehčením.  

Židovská obec svolala náboženské shromáždění ke Staronové synagoze a Židovské radnici, tedy přímo do míst, kudy chtějí neonacisté projít. „Náboženské shromáždění je možné svolat bez schvalování. Policie by nás tak musela chránit, i kdyby byl pochod neonacistů po stejné trase povolen," vysvětluje ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, proč má akce právě tuto formu.  

Pod shrnujícím názvem „Společně proti neonacismu" se pak skrývá ještě akce občanského sdružení Tolerance a občanská společnost. Její příznivci se sejdou od 17 hodin na rohu Břehové a Maiselovy ulice, tedy přímo v sousedství shromaždiště neonacistů.  

1400 policistů na místě, další v záloze  

Počet pravicových extremistů, kteří by se měli na akci sejít, odhadují policisté bez bližšího upřesnění řádově na stovky. „Ze zahraničí očekáváme příjezd řádově desítek neonacistů," říká protiextremistický specialista pražské policie Jiří Kopečný.  

„Informace o vybavení i plánovaném postupu policejních jednotek považujeme za taktické a nezveřejňujeme je," odmítá sdílnost mluvčí pražské policie Eva Brožová. Potvrzuje ovšem přítomnost vodního děla. „Pokud budou nasazeny další prostředky, určitě je v sobotu uvidíte," dodává.  

ilustrační fotoDo akce bude podle zveřejněných informací nasazeno asi 1400 policistů: asi 1100 republikových a 300 městských strážníků. „Další policisté budou v záloze v krajích a mohou být nasazeni v případě střetů," naznačuje plány republikové policie Brožová.  

„Celou akci koordinuje Policie České republiky a podle rozhodnutí primátora budou informace poskytovat pouze její zástupci," odmítá upřesnit plány městské policie náměstek jejího ředitele Ludvík Klema. „Můžu potvrdit, že budeme působit na území Židovského Města a zúčastníme se opatření na Staroměstském náměstí a Náměstí Republiky," upřesňuje ředitel Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal. Zástupci pražského magistrátu i obou policií budou v jednáních pokračovat i v pátek. „Taktický plán se ale zatím stále rodí," zdůrazňuje Stejskal.

Foto: profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ