Vysokoškolský pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík ostře protestoval proti kontroverzní pražské výstavě lidských koster potažených částečně svaly a naaranžovaných do pozic obvyklých v běžném životě. Halíkovi vadí nejen kolekce sama, ale také účast studentů lékařských fakult na její prezentaci.
V otevřeném dopise rektoru Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi nazval účast členů akademické obce na takové "barbarské akci" za skandální, protože má dodávat této "urážce humanistických tradic naší kultury" zdání "osvětové akce".
Putovní mezinárodní expozici upravených skutečných mrtvých lidských těl, instalovanou od pátku v Lucerně v centru metropole, považuje Halík za jeden z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace.
Jde o hrubé porušení etických principů, na nichž naše univerzita stojí, a prosím Vás proto o zjednání nápravy, napsal Halík rektorovi. Univerzita nebyla v pondělí schopna Hamplovu reakci na dopis zprostředkovat, rektor je údajně v zahraničí.
Výstavu odsoudila také Česká anatomická společnost. Považuje za pobuřující, že jsou těla upravena tak, aby vzbudila dojem aktivity živých jedinců a vyvolala senzaci. Lékaři v tomto prohlášení tvrdí, že součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky.
Katolický teolog Jiří Skoblík podle České biskupské konference k výstavě uvedl: "Je třeba mít úctu k ostatkům zemřelých lidí a k subjektivnímu cítění lidí vůči těmto ostatkům, což se nedá nadekretovat, nýbrž respektovat žádoucí empatie. Výstava tohoto druhu by měla být veřejnosti zpřístupněna jen s podrobným vysvětlením."
Výstavou se patrně bude zabývat správní odbor radnice Prahy 1. Podnět pro podezření z přestupku úřadu podal Radek Mikula ze čtvrté městské části. V oznámení, které dnes obdržela ČTK, uvedl, že expozice porušuje zákon o pohřebnictví. Mikula žádá úřad, aby výstava byla předběžným opatřením uzavřena.
Pořadateli avizovaný "revoluční pohled" na lidské tělo si hned v prvních dnech výstavy nenechaly ujít stovky diváků.
Praha se stala prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde je výstava instalována. Expozice, na níž základní vstupné činí 349 korun, má trvat do 28. října. Lidská těla upravená takzvanou plastinací dosud na celém světě vidělo 16 milionů lidí.
Foto: Karel Šanda