Pohraničníci: Doba nám dává za pravdu

Domácí
28. 2. 2016 14:50
Státní hranice jsou zatím volně průchozí.
Státní hranice jsou zatím volně průchozí.

Státní hranice není žádné korzo, kam mohu jít s Ančou na procházku. Těmito slovy zdůvodňoval v roce 1969 Gustav Husák, proč se po krátkém uvolnění hraničního režimu v době pražského jara hranice mezi Československem a kapitalistickými Západem znovu neprodyšně uzavřou. Někteří bývalí pohraničníci jsou přesvědčeni o tom, že takzvaná uprchlická krize dala Husákovi za pravdu.

Důvodem je volání řady českých politiků po obnovení hraničních kontrol a znovuobnovení přísnější ochrany hranic, po které mimo jiné volá i prezident Miloš Zeman. A řada bývalých pohraničníků více než čtvrtstoletí po pádu železné opony má údajně pocit zadostiučinění.

"Mnozí lidé, kteří pohraničníky odsuzovali, dnes volají po jejich návratu," řekl TÝDNU předseda Klubu českého pohraničí Milan Richter. Bývalí strážci hranic, po sametové revoluci označovaní za jedny z hlavních přisluhovačů režimu a kvůli vysokému počtu obětí takzvané železné opony dokonce za vrahy, v době uprchlické krize zkrátka takzvaně vystrkují růžky. Představa, že hranice zůstanou navždy zcela otevřené a na všech místech průchodné, se podle nich ukázala jako mylná. "Ochrana hranic se mění s politickou situací. Tak to bylo za socialismu a je to tak i dnes," řekl TÝDNU předseda jihočeské sekce KČP Gustav Janáček.

Proto se údajně nedají bývalí pohraničníci paušálně odsuzovat. "Byli to většinou vojáci základní služby, kteří prostě plnili rozkazy," uvedl Janáček. Bývalí uprchlíci dnes ve světle uprchlické krize srovnávají železnou oponu se zátarasy na hranicích mezi Mexikem a USA. I tam údajně umírají lidé. Podle historiků ale nelze železnou oponu s dnešní ochranou hranic vůbec srovnávat. "Železná opona socialismu neměla chránit obyvatele státu před nebezpečím z vnějšku. Měla je naopak pomoci držet uvnitř," uvedl Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Podle sedmnáct let staré studie ÚSTR zemřelo v letech 1948 až 1990 při pokusu o přechod státní hranice s "kapitalistickým" západem 280 lidí, z toho 145 bylo zastřeleno pohraničníky. Naproti tomu na hranicích zahynulo 654 členů pohraniční stráže. "Naprostá většina pohraničníků ale zahynula při nehodách, tragických událostech, spojených s vojenskou službou, nebo spáchala sebevraždu," řekl Svoboda. Fakt, že bývalí pohraničníci začnou využívat uprchlické krizi k obhajobě železné opony, ale údajně očekával. Čtěte TÝDEN!

* Jací lidé dnes obhajují takzvanou železnou oponu?

* Jak se bývalí pohraničníci stavějí ke snahám vytvořit dnes na hranicích domobranu?

* Nechali by se bývalí strážci hranic znovu naverbovat do služby?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ÚNORA 2016.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ