Pravidla hry pro soukromé detektivy se mění. Po provzovatelích bezpečnostních služeb současný zákon požaduje maturitu, novela bude požadovat vysokoškolské vzdělání. K pracovníkům bezpečnostních agentur bude zákon mírnější a spokojí se s maturitou, výučním listem nebo s osvědčením o odborné kvalifikaci.
"Je-li záměrem reformy Policie ČR hlubší zapojení i soukromého sektoru včetně soukromých bezpečnostních služeb do ochrany veřejného pořádku a bezpečnosti, je nezbytné určitým způsobem zpřísnit jejich právní regulaci," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.
Současný zákon po provozovatelích služeb ochrany majetku a osob a soukromých detektivů požaduje střední vzdělání s maturitou či výučním listem nebo rekvalifikaci, popřípadě jiný doklad o odborné kvalifikaci vydaný příslušným zařízením. Novela už ale žádá vysokoškolské vzdělání či vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo podobného směru, u soukromých detektivů k tomu ještě stanoví roční praxi. Další možností je středoškolské vzdělání s maturitou v těchto oborech. K tomu by měl mít provozovatel tříletou praxi nebo osvědčení o odborné kvalifikaci. Za příbuzné obory zákon počítá například službu u policie.
Provozovatel služeb by měl být podle normy bezúhonný. Neměl by tedy být například v minulosti pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin či v posledních pěti letech za trestný čin spáchaný z nedbalosti. "Je žádoucí, aby tyto služby poskytovali provozovatelé, kteří z hlediska morálních požadavků splňují přísnější kriteria bezúhonnosti, než jsou stanovena pro ostatní provozovatele živností," odůvodnila to Malíková.
K hlídačům je zákon mírnější
Zaměstnanci detektivních kanceláří by podle zákona měli mít minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou. Buď mohou být absolventy právnického, bezpečnostního nebo podobného oboru, nebo musí mít osvědčení o odborné kvalifikaci vydané příslušným zařízením. K pracovníkům bezpečnostních agentur zabývajícím se ochranou majetku a osob je zákon mírnější, postačí jim osvědčení o odborné kvalifikaci.
Od pracovníků bezpečnostních služeb norma vyžaduje zdravotní způsobilost, kterou má posuzovat lékař na základě psychologického i lékařského vyšetření. "Je nezbytné, aby takové činnosti vykonávali zaměstnanci odborně a zdravotně způsobilí, s vyšší úrovní obecného právního vědomí, znalí postupů při jednání s fyzickými osobami, kteří jsou schopni zvládat případné stresové stavy a fyzicky jsou schopni vydržet zvýšenou námahu při výkonu služby," sdělila mluvčí ministerstva.
Reforma upravuje pravomoci policie - rozšiřuje je například o možnost vypnout telekomunikační spojení v případě vážné bezpečnostní hrozby. Při pátrání by měli policisté přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče. Reforma také dává policistům právo používat elektrické paralyzéry v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou. Norma má také v příštích čtyřech letech změnit organizační strukturu policie a zjednodušit ji. Počít s vytvořením krajských policejních ředitelství v šesti regionech, kde doposud chybí.
Senát normu schválil například včetně pasáže, která strážníkům od příštího roku odebírá právo měřit radarem rychlost jízdy v obci. Senátoři to chtějí změnit až novelou, kterou ministr vnitra Ivan Langer slíbil předložit do konce srpna. Podobně má být dalšími novelami zachována pravomoc státního zastupitelství vyšetřovat trestné činy policistů, které by jinak podle schválené reformy mohli od příštího roku šetřit jen jejich kolegové.
Ilustrační foto: Profimedia.cz