Policie při kritizovaných bezpečnostních opatřeních během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Policie se za to omluvila. Dva policisté čelí kárnému řízení. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty nebo sundávání tibetských vlajek, interní šetření policie neodhalilo. Bezpečnostní opatření vyšla zhruba na 16 milionů korun, což je podle vedení policie srovnatelné s náklady na zabezpečení jiných významných zahraničních státníků. Zástupci policie to oznámili novinářům.
Policie dostala 27 podnětů, z toho tři vyhodnotila jako stížnost. Zbývajících 24 podali nepřímí účastníci na základě informací médií. Michaela Hybnerová z policejního odboru vnitřní kontroly uvedla, že se zabývali čtyřmi konfliktními situacemi, které se staly na Evropské třídě. U problému s odmítnutím opustit prostor zatím šetření neukončila, u ostatních tří incidentů nezjistila žádné závadové jednání. Tyto situace se týkaly aktivistů připoutaných ke sloupu veřejného osvětlení, střetu mezi příznivci čínského prezidenta a velikonočními koledníky a zajištění muže s tibetskou vlajkou uprostřed skupiny pročínských aktivistů. Legitimní byl podle ní i postup při odstranění tibetské vlajky u hotelu Hilton.
Vedení policie dnes odmítlo i další kritiku. Obhajovalo například postup při demonstraci proti čínské lidskoprávní politice, která se měla uskutečnit na Hradčanském náměstí. Protestující akci na náměstí předem ohlásili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a těžkooděnci pak na něj demonstranty nevpustili. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého bylo náměstí v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách.
Podle něj navíc svolavatel akce změnil místo konání do nedalekého parku. Jeden z organizátorů akce Tomáš Pikola ale s tvrzením šéfa policie zcela nesouhlasí. Organizátoři podle něj změnili místo demonstrace až poté, co jim policie oznámila, že je náměstí uzavřené. Pochybnosti zůstávají nad tím, kdo nechal náměstí uzavřít. Poslancům to dnes neprozradil ani ministr vnitra Milan Chovanec.
Vedení policie odmítlo i kritiku kolem tibetských vlajek. Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška policisté při opatřeních ani jednou neporušili domovní svobodu. Vlajky sundala jen ve dvou případech.
Výsledky interního šetření se odrazily i na tuzemské politické scéně, kde se v minulých dnech o bezpečnostních opatřeních hodně mluvilo. Za policisty se postavil Chovanec.
Premiér Bohuslav Sobotka ocenil, že se omluvili za incident na FAMU. Doufá, že se podobný incident nebude opakovat. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, jeden z demonstrantů, který se chtěl dostat na Hradčanské náměstí, přístup policie poněkolikáté zkritizoval. "Policejní tisková konference byla bohužel jen snůškou trapných výmluv a vědomých lží," poznamenal v tweetu.