Policie jej chce obžalovat, stát ho <span>dál zaměstnává</span>

Domácí
10. 10. 2007 13:16
Jiří Kudlík je obviněný za podíl na tuneláži CS fondů
Jiří Kudlík je obviněný za podíl na tuneláži CS fondů

TunelPolicie v minulých dnech navrhla žalobci, aby Jiřího Kudlíka poslal k soudu za podíl na jednom z největších tunelů v české historii. Někdejší úředník ministerstva financí podle zjištění serveru TÝDEN.CZ ovšem dál pracuje ve státní správě. Nadřízeným jeho stíhání nevadí.

Podle dnešního deníku Právo detektivové z plzeňské protikorupční služby navrhli státnímu zástupci, aby postavil před soud pět lidí, které podezírají, že připravili půdu pro miliardový tunel CS Fondů. Za trestný čin podvodu ve formě spolupachatelství  jim hrozí tresty od pěti do dvanácti let. Trestní spis, který má jedenáct tisíc stránek, má od pátku na stole dozorující státní zástupce. Rozhodnout chce do konce listopadu. Mezi obviněnými je právě i Kudlík. 

Od loňského roku přitom zastává post ředitele odboru evropské koordinace a mezinárodních styků České správy sociálního zabezpečení. Sám Kudlík se o postoupení spisu státnímu zástupci dozvěděl až od redaktorky serveru TÝDEN.CZ. „K této informaci se vyjádřím až ve chvíli, kdy se ji oficiálně dozvím," odmítl říci, zda na postupující vyšetřování bude nějak reagovat. „Divím se, že tuto informaci nemám, a divím se, že médiím není divné, že ona ji mají a já ne," postěžoval si. Dosud nepovažoval vlastní obvinění za důvod, aby státní službu opustil.

Česká správa sociálního zabezpečení na to, že řediteli jednoho z jejích odborů hrozí soud kvůli tunelování, reagovat nebude. „Ctíme presumpci neviny, proto nebudeme podnikat žádné kroky, dokud nerozhodnou orgány činné v trestním řízení," řekla mluvčí správy Štěpánka Filipová. Státní zástupce nyní může buď podat obžalobu, nebo případ vrátit k došetření policii, nebo stíhání zcela zastavit.

V kauze CS fondů už druhý soud

Z CS fondů zmizelo v roce 1997 1,23 miliardy, za které fondy nakoupily prakticky bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze přes účet makléřské společnosti Umana doputovaly na konto firmy Swirlglen u banky GiroCredit. Když měly být rozeslány na účty desítek firem v Lichtenštejnsku, Švýcarsku, USA a Gibraltaru, banka na transakce upozornila ministerstvo financí.

Jiří Kudlík (uprostřed)Na ministerstvu o transakci rozhodoval právě Kudlík, který byl tehdy ředitelem finančně analytického útvaru. Převod nejprve zastavil, pak se ho ale rozhodl povolit - stalo se tak po návštěvě zástupců firmy Swirlglen. Proto je Kudlík stíhán společně s dalšími pěti muži, mezi nimiž jsou i Pavel Tykač a Josef Dienstl. Tito muži vlastnili finanční skupinu Motoinvest, která CS fondy ovládala, a jsou obviněni z toho, že stáli i v pozadí finančních transakcích vedoucích k vytunelování fondů.

Už dřív Kudlík své někdejší počínání obhajoval slovy: "Poté, co útvar transakci zablokoval, měli jsme k jejímu posouzení 48 hodin. Tuto dobu útvar vlastně překročil a při posuzování se zaměřil na to, aby zjistil skutečnosti, které odůvodňují podezření, že byl spáchán trestný čin. Jedině tak mohl podat trestní oznámení. Takové skutečnosti se v tak krátké době zjistit nepodařilo, a tak nebylo možné trestní oznámení podat." Peníze tak zmizely v daňových rájích, kde je těžké dohledat vlastníky jednotlivých firem.

V kauze CS fondy už jeden rozsudek padl. Celkem ke 21 letům vězení byli odsouzeni čtyři muži. Tři z nich - Tomáš Roit, Josef Matoulek a Vladislav Naď - zastupovali makléřskou společnost Umana, čtvrtý obviněný Václav Vojtíšek byl předsedou představenstva CS Fondů.

Foto: cssz.cz a profimedia.cz

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ