Protikorupční policie obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.
Mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský řekl, že obvinění zatím nebylo sděleno žádnému ze zaměstnanců organizace.
V sídle SŽDC od rána zasahovali policisté, podle informací se zajímali o stavební zakázky a vyžádali si materiály ke zhruba deseti výběrovým řízením. Server iDnes.cz napsal, že zásah se uskutečnil i na ministerstvu dopravy, kde policie zabavila počítač řediteli odboru strategie. Akce se prý mimo jiné týká zakázky na modernizaci trati z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou.
"Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace," napsal Trčka. Doplnil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.
Podle serveru Aktuálně byl zadržen bývalý náměstek Českých drah a současný šéf Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ) Antonín Blažek.
"V obecné rovině jsme byli jako mateřská společnost o zásahu na VUZ informováni. Vedení VUZ s vyšetřovateli spolupracuje," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Na základě použité kvalifikace lze dovodit, že minimálně část obviněných vyvíjela podle policistů na základě dohody s jiným zájemcem o veřejnou zakázku činnost směřující k zadání zakázky za nepřiměřeně vysokou nebo jinak nevýhodnou cenu. Za poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu hrozí až desetileté vězení. Pachatelům ostatních dvou činů hrozí sazba dva až osm let odnětí svobody.
Zásah protikorupčního útvaru v budově SŽDC v pražské Dlážděné ulici potvrdili mluvčí úřadu Ptačinský i mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej. Fotoreportér ČTK viděl, že zaměstnanci opouštěli budovu, která byla vyklizena. Kriminalisté byli podle serveru Aktuálně.cz také v pražské pobočce projektantské firmy Sudop, server Neovlivní.cz zmínil v souvislosti se zásahem bývalou stavební firmu exministra dopravy Aleše Řebíčka Viamont, jež se nyní jmenuje Strabag Rail.
Ředitel SŽDC Pavel Surý uvedl pro deník E15, že by se po loňském roce příště rád vyhnul honbě na evropské dotace na poslední chvíli a peníze by raději čerpal v jednotlivých letech rovnoměrněji. Loni SŽDC do tratí investovala přes 50 miliard Kč. Surý správě šéfuje od května 2014.
SŽDC je státní organizace, která zajišťuje provozuschopnost železniční dopravní cesty i její rozvoj a modernizaci. Působí jako investor výstavby tratí a patří k největším investorům do stavebnictví v Česku. Investiční výstavbu financuje především z veřejných zdrojů, hlavně z fondů EU.
V posledních letech se v souvislosti s hospodařením SŽDC objevilo několik podezřelých případů. Nejvyšší kontrolní úřad například v roce 2012 upozornil na údajné zbytečné utrácení za pronájem a nákup aut nebo právní služby. Loni úřad oznámil, že polovinu zakázek SŽDC za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů.