Úplatkářský skandál, týkající se stavebních zakázek v armádě, potvrdil podezření z korupce, které se týká pražské stavební firmy Navatyp. Ta je úzce propojena s pražským magistrátem, dostává od něj zakázky, navíc mu spravuje kolem desítky tisíc bytů. Informaci přineslo Rádio Česko.
Stavební společnost Navatyp podle rozhlasové stanice zmanipulovala dvě výběrová řízení, která vypsala Vojenská ubytovací a stavební správa v Olomouci. Případ vyšetřuje protikorupční policie.
"V tuto chvíli stíháme dvě osoby, které v minulosti působily v této společnosti. V současné době v ní už nepůsobí. Spisový materiál je poměrně rozsáhlý a zatím stíháme několik desítek osob," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Policie obvinila v souvislosti se zmanipulovaným řízením dnes už bývalého místopředsedu představenstva Navatypu Karla Biskupa a šéfa divize regionálních projektů Martina Bauera. Třetím obviněným měl být zakladatel a majitel společnosti Richard Navrátil. Ten ale v červnu roku 2007 zemřel a policie tedy jeho stíhání nezahájila. "Mohu potvrdit, že i tohoto člověka jsme stíhali, nicméně došlo k úmrtí, takže trestní stíhání bylo zastaveno," dodal mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Korupci odhalily odposlechy
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek se ke korupčnímu skandálu a účasti Navatypu v něm vyjádřil jen obecně: "Jedná se o případ, ve kterém bylo podezřelých více firem. Ovlivněny mohly být zakázky v řádech stamiliónů korun, ale co se týče skutečně způsobené škody a zakázek, které skutečně byly předražené, to musí posoudit Policie ČR."
Společnost Navatyp usilovala na Vojenské ubytovací a stavební správě v Olomouci o dvě zakázky: o rekonstrukci čistírny odpadních vod ve vojenském újezdu Libavá, v odhadované hodnotě 42 miliónů korun, a o rekonstrukci kuchyňského a jídelního bloku v kasárnách v Hlučíně za 22 miliónů. A jakým způsobem Navatyp výběrová řízení zmanipuloval?
Vytipoval si osobu, která o zakázkách rozhodovala, a do výběrového řízení nastrčila firmy, které posloužily jen jako zástěrka, aby byla nabídka Navatypu nejvýhodnější. Klíčovou postavou obchodu měl být dnes už bývalý ředitel olomoucké Vojenské ubytovací a stavební správy Marek Dvořák. Ten měl dostat úplatek za výhodně nastavená kvalifikační kritéria výběrových řízení.
Korupčníci netušili, že celou operaci sleduje policie, která navíc odposlouchává jejich telefony. Detektivové tak detailně zmapovali jednání prostředníků s představiteli Navatypu Richardem Navrátilem a Karlem Biskupem, které se odehrálo v červnu roku 2006. Policie také zachytila esemeskou a e-mailem předávané výsledky předem stanoveného pořadí účastníků řízení. A také i ujišťování dalších podezřelých, že Navatyp má v tendru zvítězit.
Navíc odhadované ceny za stavební práce měly být značně nadhodnoceny, v případě rekonstrukce vojenské kuchyně v Hlučíně až o deset miliónů korun.
V čele firmy nyní stojí Peter Kuchár
Společnosti Navatyp nechtěla kauzu nijak kometovat. " K 1. červnu 2008 došlo k úplné změně managementu společnosti. Představenstvo společnosti ve svém novém složení ze zásady nepovažuje za vhodné jakkoli komentovat záležitosti týkající se společnosti vztahující se k období před svým nástupem do funkce," uvedl člen představenstva Pavel Pražák.
Jediným akcionářem Navatypu se podle informací z obchodního rejstříku nově stala akciová společnost Mist, jejíž akcionářská struktura je neprůhledná. Dohledatelné je jen jméno šéfa Navatypu - stal se jím někdejší ředitel jiného stavebního podniku Subterra Peter Kuchár.
Foto: Profimedia.cz, Tomáš Nosil, archiv Týden