Policie vyšetřuje <span>Klausova generála</span> Hrabala

Domácí
6. 9. 2008 10:45
František Hrabal
František Hrabal

František HrabalProtikorupční policie vyšetřuje náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Františka Hrabala, poradce náčelníka generálního štábu pro NATO a EU Rostislava Mazurka a zástupce velitele sil podpory a výcviku Radoslava Rotrekla za to, že údajně neoprávněně utráceli státní peníze. Píše to Mladá fronta Dnes.

Generálové Hrabal, Mazurek a Rotrekl se podle deníku nezříkají odpovědnosti za chybu, pokud jim bude prokázána. Náměstek ministryně obrany Radek Šmerda si nemyslí, že by tito tři důstojníci spáchali trestný čin, za chybu by prý ale měli nést důskledky a škodu zaplatit, informuje deník.

ČTĚTE TAKÉ: Policie obviňuje generála Zbořila z podvodu

Připomíná, že v případě Hrabala se jedná už o druhého náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta, který má problémy. Jeho předchůdce Ivo Zbořil rezignoval loni na podzim kvůli podezření ze zpronevěry. Hrad údajné Hrabalovy problémy nekomentoval. Podle listu hrozí Hrabalovi až dva roky vězení.

ČTĚTE TAKÉ: Štefka míří na Úřad vlády. Za spolužákem Topolánkem

Generálové údajně chybovali v dobách, kdy jako šéfové sekce plánování sil generálního štábu souhlasili s nákupem emblémů této instituce jako propagačních dárků. Firmy jim však dodaly i baseballové čepice, ručníky a košile, za něž si připočítaly podstatně větší částku, než se kterou armáda původně počítala. Generálové ale s fakturou souhlasili, čímž podle předběžných propočtů způsobili škodu 628 tisíc korun.

Pavel Štefka a Jarolav Tvrdík."Pokud vyšetřování prokáže, že jsem podpisem zavinil škodu, tak ji uhradím a daňovým poplatníkům se omluvím," řekl Hrabal. Nikdy prý nepředpokládal, že ho podřízení podvedou, když mu předloží k podpisu záměrně zkreslené dokumenty. Hrabal řekl, že se odpovědnosti nezříká a že je na jeho straně. Jeho postoj ocenila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která prohlásila, že "je to přístup hodný generála, jenž si uvědomuje odpovědnost".

Odpovědnosti za chybu se nezříká ani Rotrekl. "Pokud se potvrdí, že stát utrpěl kvůli mně újmu, tak si před zrcadlem vynadám a ztrátu zaplatím," uvedl s tím, že za samozřejmou považuje případnou omluvu lidem. Podobně reagoval i Mazurek.

Deník uvádí, že pokora generálů, jejich dosavadní bezúhonnost i ochota zaplatit škodu je jedním z důvodů toho, proč ministerstvo obrany zvažuje návrh státnímu žalobci na mimosoudní vyrovnání. "Ti tři manažersky selhali, porušili povinnosti, zanedbali kontrolu, ale zatím se nedá říci, že jednali úmyslně a obohatili se. Nelze to srovnat s černými fondy, z nichž si důstojníci z velení armády pořizovali horská kola, lyžařskou výstroj, zemědělskou techniku anebo pořádali opulentní večírky," řekl nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Foto: army.cz, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ