Policie zadržela už tři desítky členů Hells Angels
28.05.2010 10:45 Aktualizováno 28.05. 12:25
Cizinecká policie už zadržela 30 členů motorkářského klubu Hells Angels, kteří se do Prahy sjíždějí na svůj celosvětový sraz. Byli v evidenci nežádoucích lidí, policie je zadržela na různých místech České republiky. Teď se musí všichni vrátit zpět za české hranice. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Na sraz má přijet až dva tisíce Pekelných andělů.
Podle mluvčí jsou všichni cizinci, sedmnáct z nich je z Norska. "Všichni dostali výjezdní příkaz. Na něm je uvedena lhůta, do kdy musí Českou republiku opustit," dodala Rendlová s tím, že lhůta je většinou v řádu hodin, podle toho, jak jsou vzdáleni od hranice.
K TÉMATU: Policie vyhostila člena Hells Angels, mířil do Prahy
Policie na západě Čech: zátah na Hells Angels
Cizinecká policie také vyhledává příznivce motorkářského klanu na ruzyňském letišti. "Necestují s motorkami a nejsou nijak označeni. Už se nám podařilo odhalit 120 Pekelných andělů," doplnila Rendlová.
Například přes Sasko míří podle deníku Sächsische Zeitung na sraz do Prahy až 500 členů Hells Angels. Spolková policie kvůli tomu zřídila na hraničním přechodu Cínovec velké kontrolní stanoviště, souběžně hlídá dálnici A17 vedoucí od Drážďan k českým hranicím a drážďanské a lipské kluby, kde se příslušníci gangu scházejí. Spolu s motorkáři směřují do Prahy i specialisté německé policie na danou problematiku, mezi nimi vyšetřovatelé ze saského Zemského kriminálního úřadu. Přísné kontroly provádí policie podle agentury DPA také v Bavorsku.
Na hlavních tazích České republiky pak hlídkují čeští policisté. Mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Matonohová uvedla, že mají kontrolní bod například na dálnici D8. U motorkářů pátrají hlavně po projevech rasismu nebo nějakých fašistických symbolech. Reportér agentury ČTK na kontrolním bodě viděl, že policisté jsou ozbrojeni i samopaly a mají k dispozici vrtulník.
Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že v metropoli na koupališti Džbán je 150 motocyklů a 200 lidí. Další přijíždějí. Pražská policie proto také od čtvrtečního odpoledne přichystala speciální dopravněbezpečnostní akci zaměřenou právě na kontroly příznivců motorkářského klanu.
Hells Angels nejsou jen motorky, ale i narkotika
Pekelní andělé se scházejí každý rok v jiném evropském městě a členové klubu těmto setkáním přikládají velký význam. V Praze už jde o druhé setkání, poprvé tu byli v roce 2005. Jejich sraz se odehraje na pražském koupališti Džbán. Kemp v areálu mají rezervovaný do neděle.
První buňka Pekelných andělů vznikla 17. března 1948 v kalifornské Fontaně. Jméno Hells Angels (HAMC, Pekelní andělé) odkazuje k 303. bombardovací letce, která bojovala za druhé světové války. Během padesátých let vznikaly další kluby, které se postupně propojily. V současnosti existují kluby HAMC ve zhruba 30 státech včetně Česka. Kluby Hells Angels jsou izolovaným světem s vlastními nekompromisními zákony. V čele klubu stojí prezident a noví uchazeči o členství musí projít dlouhým přijímacím rituálem.
Kromě nádechu romantiky se však s Pekelnými anděly táhne i temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi. Asi nejbrutálnější válku motorkářů zažila v polovině 90. let právě Skandinávie. Členové Hells Angels a konkurenčního gangu Bandidos (Bandité) po sobě dokonce stříleli protitankovými střelami a jejich boj o kontrolu nelegálního trhu s narkotiky si vyžádal více než deset lidských životů.
O zákazu motorkářských gangů Hells Angels a Bandidos v Německu nyní jednají zemští ministři vnitra. Po poledni by závěry měli oznámit na tiskové konferenci.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.