Policie dnes po poledni přiměla dva aktivisty ekologické organizace Greenpeace, aby opustili střechu Strakovy akademie, kde právě zasedala vláda. Mluvčí Greenpeace Lenka Boráková řekla, že zasahovali policisté Útvaru rychlého nasazení. Ze střechy se je pokoušeli předtím neúspěšně dostat i hasiči.
Aktivisté rozvinuli na střeše transparent kolem deváté hodiny. Hodlali tam vydržet do konce zasedání kabinetu, který rozhodoval o případném prolomení těžby hnědého uhlí na Mostecku. Vláda jednání o materiálu, který "naznačuje" možnost prolomení těžebních limitů uhlí, odložila. Důvodem je podle Fischera hlavně to, že při svém nástupu slíbil, že jeho vláda o takto závažných bodech jednat nebude.
Ředitel útvaru na ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala řekl, že aktivisté nekladli při sundavání ze střechy odpor. Na budovu se dostali s pomocí vysokozdvižné plošiny, policisté je sundali stejnou cestou.
ČTĚTE TAKÉ: Greenpeace vlastními těly zastavili uhelné rypadlo
Auto s plošinou bylo u budovy Úřadu vlády už ráno. "Zastavilo u lampy veřejného osvětlení, dva lidé nastoupili na plošinu, nechali se vyvézt k lampě a potom pokračovali dál až na střechu Úřadu vlády, kam přeskočili," popsal začátek akce ředitel útvaru pro ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala. Ostraha podle něj nepochybila.
Tohle se nedalo předvídat
"Zatím jsem nezjistil, že by došlo k nějakému pochybení nebo že by se pracovníci dopustili služební nekázně, protože tohle se opravdu nedalo předvídat," řekl. Vůz s plošinou podle něj pozornost policistů před Úřadem vlády neupoutal, protože podobných oprav veřejného osvětlení se děje všude v Praze hodně.
"Zatím jsme žádné takové napadení objektu, který my chráníme, neměli," dodal Kvíčala s tím, že jeho útvar bude uvažovat o lepší ochraně budovy - například s pomocí zátarasů, aby u úřadu nemohla zastavovat auta. Připustil, že v daném prostoru to bude problematické, chce ale společně s úřadem vlády najít řešení.
Proti zrušení limitů těžby uhlí na Mostecku, které od 90. let chrání před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice, vystupuje Strana zelených. Udržení limitů chtějí zelení prosadit do programu vlády, o němž nyní politici s úřednickým kabinetem jednají.
Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety odmítli. Skupina Czech Coal je připravena investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun.
Greenpeace i v Londýně
Členové hnutí Greenpeace prostestují také na střeše britského parlamentu v Londýně. Už od neděle se tak snaží upoutat pozornost veřejnosti a politiků na potřebu více bojovat proti změnám podnebí. Z původních asi 40 jich zde zůstalo asi 20, ostatní sestoupili dolů a byli zatčeni. Informovala o tom britská zpravodajská stanice BBC.
Podrobnosti z Tošovského harmonogramu, ve kterém ministerstvo průmyslu zpracovalo rozvoj tuzemské energetiky do roku 2050, má ministerstvo zveřejnit v úterý. Cíle se však nemají příliš lišit od zprávy nezávislé komise akademika Václava Pačese z loňského roku. Ta vládě doporučila dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí a obnovení těžby uranu.
Tošovského návrh počítá s rozšířením skladovacích kapacit českého plynárenství, podle Greenpeace ale míří i jinam. "Potíž je v tom, že z navržených sedmi bodů harmonogramu se českého plynárenství přímo týká jen jeden, který má usnadnit výstavbu nových podzemních plynových zásobníků. Ve zbytku se Tošovský pod záminkou boje proti hypotetické plynové krizi pokouší protlačit projekty, které dosud všechny polistopadové vlády odmítaly - prolomení limitů těžby hnědého uhlí a otevření nového uranového dolu," tvrdí Greenpeace v tiskové zprávě.
"Prolomit limity těžby a otevřít nový uranový důl kvůli případné budoucí jednorázové plynové krizi by bylo asi stejně rozumné a přiměřené opatření jako nasadit někomu preventivně chemoterapii. Pan ministr Tošovský by měl občanům vysvětlit, proč chce zbourat Horní Jiřetín a zároveň ignoruje levnější a rychlejší způsoby, jak se závislosti na ruském plynu zbavit," komentoval záměr člen Greenpeace Jan Rovenský.
Foto: ČTK, AP