Kvůli současné ekonomické situaci zastaví policie příští rok nábor nováčků, mzdy určené pro nenaplněná tabulková místa chce využít k financování svého provozu. Novinářům to ve středu řekl ministr vnitra Martin Pecina, který dříve upozornil, že letos policii chybí na provoz a investice 900 milionů korun.
Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS) loni spustil náborovou kampaň "Pomáhat a chránit", která stála desítky milionů korun. Chtěl tak pro policii získat chybějící muže a ženy.
"Já naopak udělám to, že ke konci letošního roku uděláme stop stav a v příštím roce další policisty nabírat nebudeme," prohlásil Pecina. "Nebudeme dále zvyšovat stavy policistů, byť se to za mého předchůdce plánovalo a já nejsem proti, aby se navyšovaly, ale situace nám to nedovoluje," doplnil.
K TÉMATU: Policii chybí 900 milionů korun. Čeká na přesun peněz
Propouštět policity? To snad ne
Loňská část kampaně pomohla přilákat do řad policie nejvíce nováčků za posledních pět let - 3 782. Přesto policii do ideálního tabulkového stavu stále chybí více než čtyři tisíce lidí.
To, že chce zvolnit tempo nabírání nových policistů, Pecina avizoval už dříve. "Ale to, že bychom teď měli propouštět policisty, které jsme teď proškolili, kteří teď začali pracovat, kteří se dostávají do toho správného věku, bych viděl skutečně nerad," dodal ve středu v souvislosti s tím, že vláda by měla rozhodovat o zachování nebo snížení počtu členů bezpečnostních sborů.
Na provoz policie je potřeba zhruba 6,6 miliardy korun a dalších asi 26 miliard jde na platy zaměstnanců. Pecina má představu, že od příštího roku dostane policie peníze na mzdy podle toho, kolik policistů skutečně je, a ne podle toho, kolik jich má být podle tabulek.
ČTĚTE TAKÉ: Policie šetří. Nováčky nabírá jen Praha a střední Čechy
Inspekce prošetřuje praktiky na Policejní akademii
"Příští rok se řekne: takový bude (početní) stav, tolik potřebujeme peněz na mzdy a tolik peněz na provoz. Už se nebude nic nikam odnikud převádět," popsal. Zatím totiž fungovala praxe, podle které se peníze chybějící na provoz převáděly až v průběhu roku se souhlasem vlády z jiné části policejního rozpočtu, konkrétně právě ze sumy původně určené pro neobsazená tabulková místa. Ministr dnes tento stav označil za nezdravý.
Lžeme si do kapsy
"Základní problém je, že si lžeme do kapsy," uvedl Pecina. Pokud by tato praxe pokračovala, šéfové krajských policejních ředitelství by prý počátkem roku vlastně nevěděli, jaký mají rozpočet, a nemohli by s ním efektivně hospodařit. "Na začátku roku je ten stav celkového rozpočtu na běžné výdaje zásadně jiný než na konci, a to o více než 20 procent," zdůraznil ministr.
Jednotlivým resortům hrozí kvůli hospodářské krizi plošné škrty, Pecina ale už dříve uvedl, že v případě vnitra se nedotknou policie ani hasičů. Po svém nástupu do čela ministerstva pozastavil prodej některých nemovitostí v majetku úřadu. O tom, že by teď jejich prodejem vylepšil finanční situaci resortu, však neuvažuje.
Nadále se nicméně prodává takzvaný zbytný majetek, který je většinou ve vlastnictví krajských ředitelství a z nějž se částečně financuje reforma policie.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková a archiv Týdne