Protikorupční policie, která v úterý v sídle úřadu vyslechla tři pracovníky ministerstva obrany, prý prověřovala sedm let starý obchod, při němž se ministerstvo zbavilo zchátralého letohrádku na Praze 6 obklopeného cennými pozemky. Uvedly to Hospodářské noviny s tím, že k případu vypovídali ministerský sekretář Jan Vylita, ekonomický náměstek Libor Tejnil a šéf majetkového odboru Josef Lachmann.
Letohrádek v hodnotě zhruba 100 milionů korun v roce 2006 získal bezúplatně Nadační fond Vincentinum. Ten se zavázal k provedení rekonstrukce a využití objektu k veřejnému účelu. Měl tam být stacionář pro bezdomovce, ubytovna pro studenty a výukové centrum. Společnost, jejímž spoluzakladatelem byl bratr exministra Cyrila Svobody Josef, však tento projekt nenaplnila.
Rekonstrukce vůbec nebyla zahájena a Nadační fond Vincentinum se záhy snažil o změnu územního plánu, aby místo letohrádku mohl postavit bytový dům. S tím radnice Prahy 6 nesouhlasila, načež byl bezprostředně před volbami 2010 podepsán dodatek ke smlouvě, že nadace může areál vyměnit za jiné pozemky.
Nadace pak převedla areál neprůhledné developerské společnosti Limes Romanus výměnou za pozemky u Berouna, na nichž by měl být vybudován objekt pro charitativní činnost. V lukrativní oblasti na Břevnově by pak firma Limes Romanus chtěla postavit komerční dům pro seniory a luxusní oční kliniku.
Ministerstvo v červenci udělilo nadačnímu fondu pokutu 48,5 milionu korun za nesplnění dohody o charitativním využití letohrádku. Člen vedení nadace Karel Kloud však pokutu odmítá a Hospodářským novinám řekl, že podle smlouvy měl fond na uskutečnění záměru 25 let. Případ tak zřejmě skončí u soudu.
Kriminalisté, kteří v úterý navštívili ministerstvo obrany, nechtěli kvůli probíhajícímu vyšetřování sdělovat, čeho se výslechy týkaly. Mlčí i ministerští úředníci. "Já vám přece nemůžu říct, co po nás policie chtěla. Ale ano: když chce někdo něco k majetku, tak jde za mnou," uvedl Vylita.