Policisté budou dál <span>pracovat zadarmo</span> 150 hodin přesčas

Domácí
26. 9. 2007 17:35
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů budou mít i nadále nárok na proplacení přesčasů teprve po odpracování 150 přesčasových hodin. Návrh ČSSD a KSČM, který měl toto pravidlo z nového služebního zákona odstranit, odmítla Poslanecká sněmovna již v prvním kole projednávání. Zamítnutí novely prosadili poslanci vládní koalice.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) zdůraznil, že služební zákon nelze opravovat tím, že se zruší jedno jeho ustanovení. Povinnost odpracovat prvních 150 hodin přesčasů zdarma je podle něj totiž v novém zákoně vyvážena zkrácením týdenní pracovní doby, delší dovolenou a dalšími výhodami. Problém policistů, kterých se kritizované ustanovení nejvíce dotýká, prý ministerstvo bude řešit například tím, že bude dohlížet na správnou aplikaci zákona. "Vláda navíc v příštím roce chystá komplexní novelu služebního zákona, která definitivně odstraní jeho největší nedostatky," uvedl Langer.

Podle sociálních demokratů paragraf o 150 hodinách přesčasů některé skupiny policistů výrazně poškozuje. "Vzhledem k tomu, že někteří skutečně odpracují 150 hodin a někteří jenom deset, tak ta nespravedlnost je tam velmi velká," řekl stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan. Varoval před tím, že v důsledku kritizovaného ustanovení budou od policie odcházet další zkušení policisté.

Nový služební zákon na začátku roku změnil pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde o zhruba 72.000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47.000. Někteří pracovníci bezpečnostních složek tvrdí, že kvůli němu přišli o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a dává nárok na rehabilitaci. Také jim měl plošně navýšit základní platy.

Policejní prezident Oldřich Martinů v rádiu Impuls ocenil, že novela neprošla. "Mnohdy, než přistoupíme k nějaké další novelizaci, měli bychom se naučit správně aplikovat a užívat právní nástroje, které ještě k dispozici máme," řekl. Bublanem navrhovaná změna by podle něho mohla přispět k další deformaci zákona, který původně byl postaven na silné motivaci ke kariérnímu postupu. "Není možné, aby policista ve směnném provozu bral více peněz než jeho nadřízený," uvedl.

Poslanec a bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc řekl, že policisté a hasiči měli příslib výrazného zvýšení platů, což mělo odůvodnit povinnost odpracovat 150 přesčasových hodin zdarma. Podle Tejce pak platy sice některým opravdu výrazně vzrostly, jiní ale dostávají peněz naopak méně. Bublan uvedl, že většině policistů sice plat papírově mírně vzrostl, ve skutečnosti si ale buď nepolepšili vůbec, nebo jen minimálně.

Podle Langra se platové poměry 94 procentům policistů zlepšily a pouze šest procent si pohoršilo. "Existuje skupina zhruba 2440 policistů, kteří mají propad a existuje přesně ta skupina, kterou zmínil pan poslanec Bublan, zhruba 633, kde ten propad je výrazný," řekl Langer. Policejní funkcionáři by podle něj měli rozebrat individuálně každý jeden z těchto případů, aby bylo jasné, zda propad příjmů je důvodný.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ