Názor odborníka
Politici, kteří nesouhlasí s EET, jsou odtrženi od reality
22.09.2017 19:19 Původní zpráva
Je EET skutečně chyba a měla by být zrušena? Na takovou otázku má jeden ze stovek českých daňových kontrolorů jasnou odpověď - ne. Svůj názor nedávno vysvětlil pro server Aktuálně.cz, kde uvedl, že se setkal s hodně podniky, které krátí daně a EET se snaží všemožně obejít.
"Páni politici jsou úplně odtrženi od reality a netuší, co se za zdmi parlamentu děje," uvedl. Server Aktuálně.cz kontrolora nechal v anonymitě, neboť byl vázán mlčenlivostí. Nazval tedy státního úředníka jako pana Hynka.
Pan Hynek pracuje více než dvacet let ve finanční správě a v jednom z českých krajů pravidelně kontroluje podniky, restaurace a obchody, jak pracují s EET a zdali evidenci tržeb dodržují a neobcházejí. Podle Hynka však už několikrát prokázal, že někteří obchodníci poctiví rozhodně nejsou.
Během devíti měsíců vykonal více než 150 kontrol a podnikatelům prokázal krácení tržeb ve výši několika milionů korun. Proto Hynek nedá dopustit na evidenci tržeb, a to i přesto, že na ni ze všech stran slyší nadávky.
"Konečně máme v rukou nástroj, který je opravdu účinný. Dříve jsme byli odkázáni pouze na to, co nám o sobě řekli sami podnikatelé. Evidence tržeb se kontrolovala jen zpětně a nebyli jsme schopni někoho usvědčit, že podvádí. Když vám totiž hospodský po uzavření zdaňovacího období předložil ke kontrole krásně namalovanou knihu tržeb za předešlý rok - třeba jen sešit či excelovou tabulku -, tak jste měl pramalou šanci mu doložit, že je to celé fabulace. Teď ten nástroj máme - vše se eviduje on-line a také může být okamžitě kontrolováno a případně i okamžitě trestáno," uvedl Hynek důvody, proč je EET výhodná.
EET by se rušit nemělo
Dodal, že by ho velmi mrzelo, kdyby se celý systém zrušil. Podle něj by naopak mělo být v zájmu podnikatelů, aby bylo konečně narovnané konkurenční prostředí a aby ti poctiví lidé nebyli ustavičně v nevýhodě.
V rozhovoru popsal několik případů, se kterými se nedávno setkal. Například v době oběda "monitorovali" jednu hospodu v malém městečku. Tu navštívilo během dvou hodin asi devadesát lidí. Nicméně obsluha vystavila pouze 12 účtenek v hodnotě 1500 korun.
To zjistili jednoduše - mají k dispozici notebook, díky kterému mohou například z auta zaparkovaného před provozovnou sledovat, kolik účtenek bylo vystaveno. Následná konfrontace s majitelem probíhala následovně. "Přijde vám to normální?" tázal se úředník majitele hospody.
Podle Hynka je důležité využít momentu překvapení. Sám uvádí, že se v takových chvílích cítí jako známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který známkuje české pohostinství v populární televizní show.
Než kontroloři zasáhnou, obvykle provedou kontrolní nákup - v restauraci si objednají nějaký pokrm a sami se tam naobědvají. Následně pak čekají, zda dostanou účtenku, či nikoli.
Nicméně Hynek přiznává, že je smutné, jak takovou skutečnost, s čím se občas setkává, nemůže přenést na světlo, a prezentovat ji tak i českým politikům. Zejména těm, kteří EET dlouhodobě odmítají a stojí si za názorem, že je zbytečná. "Milerád bych pány politiky vzal s sebou, aby měsíc sledovali, jak to u nás doopravdy chodí," uvedl.
Přiznal, že minimálně z daňové oblasti plně podporuje politiku šéfa ANO Andreje Babiše, který ve funkci ministra financí prosadil zavedení EET.
Estébácké praktiky?
Hynek uvedl, že ho velmi také mrzí, když je lidi spojují s estébáckými praktikami, s čímž rozhodně nesouhlasí. "Jako zaměstnanec i já odvádím z každé vydělané koruny daň a nevidím jediný důvod, proč by se to nemělo týkat i podnikatelů. Všichni přece chtějí hezké dálnice, kvalitní zdravotnictví a školství. Všichni teď před volbami křičí, že chtějí zvedat mzdy. Ale to všechno také něco stojí a vše je placeno z daní nás všech," uvedl.
Kontrolor také uvedl, že se nedávno setkal s jednou trhovkyní na pouti, která svou nepoctivost obhajovala slovy, že "přece šidí všichni". Hynek ale nesouhlasí. Podle něj totiž stále existuje významná část podnikatelů, kteří jsou poctiví. "Překvapila mě jedna hospoda, která se dvěma servírkami dokázala zaevidovat 62 účtenek za 40 minut. Byl to fakt mazec, holky lítaly po place jak divé a klobouk dolů, jak to zvládaly. A pak že to nejde stíhat!" odmítl výmluvy ostatních.
Hynek také popsal zkušenost, že více daňové nepoctivosti je v malých podnicích "rodinného typu". Tam spoléhají na to, že se všichni dobře znají a nějaké "bonzáctví" přece nehrozí. A sice se převážně jedná o malé podnikatele, ale stále jsou jich tisíce. "A i z tisíce kapek nakape plná vana," řekl Hynek, který se bránil názoru, že český stát se daleko více zaměřuje na malé podniky než na ty větší, a miliardáři tak zůstávají ušetřeni. Což Hynek ale odmítá.
Velké firmy nejsou ušetřeny
"Velké podniky a obchodní řetězce jsou natolik účetně a elektronicky provázané, že u nich tento způsob krácení příjmů ani nepřipadá v úvahu," myslí si státní úředník, přičemž připouští námitku, že velké řetězce mohou optimalizovat daně zcela jiným způsobem a na daleko vyšší úrovni, když vyvádějí své zisky ze země do daňově přívětivějších zemí. Hynek však prozrazuje, že i v tomto případě mají další velmi účinné nástroje, jako je například kontrolní hlášení.
Má podle něj EET nějaký nedostatek? Podle Hynka bude velkým problémem, až do EET zapadnou v dalších dvou fázích ostatní profese, jako jsou například právníci, instalatéři nebo malíři pokojů. Ti jsou totiž neustále v pohybu a bude problém je "dohnat".
"Je otázka, zda taková kontrola může být rentabilní," uvažoval. I tak ale věří, že s větším úsilím by mělo jít i u těchto zaměstnání nepoctivce identifikovat. Hynek uvedl příklad, že by to mohlo jít tím, že by analytici porovnávali vykazované příjmy v rámci jedné profese. Pokud by byli u někoho nápadně nižší, budou mu úředníci v patách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.