<span>Adieu, politické trafiky?</span> ODS i ČSSD to připouštějí

Domácí
25. 5. 2009 10:00
Předvolební slib, či seriózní návrh? ODS i ČSSD prý škrtnou prebendy.
Předvolební slib, či seriózní návrh? ODS i ČSSD prý škrtnou prebendy.

Předvolební slib, či seriózní návrh? ODS i ČSSD prý škrtnou prebendy.Když šetřit, tak z gruntu, kasají se politici. A před volbami se opět začínají předhánět v návrzích, jak utáhnout penězovody ze státní kasy. Sociální demokraté volají po snížení platů manažerů státních firem, společně s ODS pak uvažují dokonce o revolučním kroku: chtějí škrty v počtech členů dozorčích rad a jednotnou sazbu místo astronomických odměn.

Snižte si své statisícové platy sami, nebo vám je po volbách upravíme my, vzkazoval důrazně už před měsícem předseda ČSSD Jiří Paroubek manažerům státních firem.

A nyní to vypadá, že politici dvou nejsilnějších partají jsou ochotni zajít ještě dále: uvažují o revolučním návrhu škrtat v odměnách pro členy dozorčích rad. „Obecně platí, že pokud stagnují mzdy pracovníků, měl by jít management a členové představenstev a dozorčích rad příkladem," zdůrazňuje Paroubek.

Sobotka: Jednotné odměny všem

Stínový ministr financí Sobotka navrhnuje jednotnou sazbu odměn.Tlak na snižování odměn pro politiky i manažery je kvůli tvrdé hospodářské recesi na celém světě enormní.

A Paroubkova slova ještě umocňuje místopředseda strany a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Navrhuje stanovit jednotné odměny pro vedení strategických společností v područí státu.

Takový záměr se podle všeho nepříčí ani špičkám občanských demokratů. „Je to jedna z legitimních možností," připouští místopředseda ODS Petr Nečas. A sám přidává, že by dokonce mohlo dojít ke snížení počtu členů dozorčích rad. „Počet členů lze poměrně účinně regulovat," tvrdí.

Střelba do vlastních řad

Pokud by se tuzemská politická reprezentace skutečně odhodlala k razantnímu kroku, střílela by však do vlastních řad. A to pořádně ostrými náboji. Nejrůznější dozorčí a správní rady jsou totiž po léta zajímavou „trafikou" pro věrné stranické přívržence bez rozdílu partajního dresu.

Tomáš Hüner v dozorčí radě ČEZ skončil. Čeká vyhazov i z ČEPS.Kromě nich často do kontrolních orgánů míří plejáda neúspěšných volebních kandidátů, lobbistů či spřízněných byznysmenů.

Honorář za kontrolu vedení firem se totiž mnohdy šplhá do astronomických částek.

Platovou hitparádu s převahou vede energetický kolos ČEZ, kde si řadový člen dozorčí rady v průměru vydělal za loňský rok téměř tři miliony korun. To je přibližně desetkrát víc, než je průměrný roční plat v České republice.

Foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ