V úterním pořadu TV Barrandov Duel Jaromíra Soukupa speciál se střetli zástupci sedmi nejsilnějších stran Andrej Babiš (ANO), Vojtěch Filip (KSČM), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Jan Hamáček (ČSSD), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Skopeček (ODS) a Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Generální ředitel Skupiny Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup například vyzvídal, co stojí za nedůvěrou lidí vůči politikům nebo za co by se zástupci jednotlivých stran pochválili. Co všechno zaznělo?
Volby do parlamentu proběhnou v říjnu a skrze politické spektrum zaznívají hlasy, že budou přelomové. "Bude to střet našeho hnutí s tradičními politickými stranami," naznačil lídr Hnutí ANO Andrej Babiš, v čem budou výjimečné. Osobně by ale v budoucnosti uvítal, aby se poměrný systém panující ve sněmovně změnil ve většinový.
Babiš v tom vidí šanci, jak se vypořádat s nespokojeností veřejnosti s politickou kulturou. "Možná je to naším systémem. Pokud bychom měli většinový systém vládnutí, tak by lidi přesně věděli, kdo sedí ve vládě a jaké mají výsledky. Poté mají pocit, že politici se starají jen sami o sebe a chodí za nimi jen před volbami," nastínil Babiš recept.
S tím ale nesouhlasil místopředseda ČSSD Jan Hamáček. "Víte, ono říkat, že je špatná politická kultura, že lidé jsou naštvaní na politiku, to je klišé. Lidé si myslí, že se občanům nedaří tak, jak by se jim mohlo dařit. Růst ekonomiky se nepromítá do růstu mezd a platů. Možná proto, kdyby se lidem dařilo lépe v této oblasti, tak by byli méně naštvaní na politiku," oponoval Babišovi, že za nepopularitou politiků jsou spíše ekonomické důvody. K němu se přidali i další, kteří obhajovali současné rozdělení moci.
Úplně jiný pohled na věc nabídl ekonomický expert ODS Skopeček. Podle něho za zhoršeným míněním stojí současné vyjadřování ústavních činitelů a nastolování témat. "Vymizela důležitá témata. Z politiky se stal showbyznys. Vyhrává ten, kdo urazí oponenta víc. A to já považuji za hlavní problém toho, proč je ta nedůvěra tak vysoká. Stát neřeší vážná témata a každým zákonem ubírá kus svobody a leze lidem do života," dodal.
Úspěchy a neúspěchy jednotlivých stran
Andrej Babiš pochválil své hnutí hlavně za výběr daní. "Vláda byla úspěšná až do doby, kdy pan premiér zjistil, že má se mnou nějaký problém. Navýšili jsme třeba platy státních zaměstnanců," doplnil. Také připomněl zavedení zákonu o hazardu a snížení daní o 30 miliard.
K podílu na úspěších na ministerstvu financí se přihlásila i ČSSD prostřednictvím Hamáčka. "Já jsem rád, že finance jsou tak úspěšné, chci jen poukázat na to, že ministerstvo financí dělá to, na čem se dohodne vláda. Já to pokládám za úspěch celé vlády," doplnil s tím, že sociální demokraté splnili valnou většinu slibů. Ani ostatní zástupci se nezapomněli pochválit. KSČM vyzdvihla podíl na zrušení velké části poplatků ve zdravotnictví, Adamová se zase přihlásila ke změnám v rodinné politice.
Velká debata se rozhořela například o stavu školství a řešení nízkých platů pro učitele.
Co zaznělo o platech učitelů a školství obecně
|
Andrej Babiš (ANO): Platy učitelů jsou velice nízké. Snažili jsme se je navyšovat, ale ty platy je potřeba navýšit asi až o 50 procent. Náš problém je, že dneska naše školství není schopno uspokojit trh práce. Máme hrozně moc vysokoškoláků, nemáme průmyslníky. Máme mnoho soukromých škol. Je otázka struktury, proč zemědělky průmyslovky jsou pod kraji. My potřebujeme dát větší kompetenci ředitelům ve školách. Jan Hamáček (ČSSD): Když se daří zemi, tak se má dařit i občanům. Platy jsou opravdu zoufalé a zaostáváme za vyspělým světem. My jsme se snažili navyšovat platy učitelů, já jsem rád, že hnutí ANO podporuje růst dalších platů učitelů. My bychom chtěli, aby do roku 2020 měli učitelé 135 procent průměrného platu. Není to ale jen o platech. Nemyslím si, že je rozumné centralizovat regionální školství pod ministerstvo. Spíše potřebujeme absolventy, kteří mají potom uplatnění v průmyslu. Já jezdím po firmách, kteří si stěžují, že zoufale nemají pracovníky.
Ondřej Benešík (KDU-ČSL) - Máme za cíl docílit platu ve školství minimálně 130 procent průměrného platu. Vzdělání je naprosto klíčové pro úspěšnou společnost. Musíme se celosvětově inspirovat například ve Finsku.
Vojtěch Filip (KSČM) - Za slovy musí přijít činy. A ty činy nenastupovaly. My jsme pro to, aby se zvýšila částka do rozpočtu. Ten rozhodně není dostatečný. Jestliže se dohodneme na 130 procentech, bude to první krok. Vzdělání je investice do člověka a to je investice, která přináší největší efekt. KSČM podporuje zvýšení platu ve školství. |