Premiér Andrej Babiš představil druhou vládní sestavu, kterou vytvořil s pomocí ČSSD. Hnutí ANO obsadí ve vládě devět křesel, ČSSD pět. Ve svých funkcích kromě premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok. Kdo všechno usedne ve vládě?
Ministerstvo vnitra
Vedoucí pozici na vnitru by měl zaujmout předseda ČSSD Jan Hamáček (*1978), který je v čele sociálních demokratů od počátku tohoto roku, když v druhém kole hlasování přetlačil názorového oponenta Jiřího Zimolu. V ČSSD působí od svého raného mládí a v jejích barvách se poprvé dostal do sněmovny v roce 2006, když o jeho mandátu rozhodli voliči ve Středočeském kraji. Ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD. V roce 2013 se v 35 letech stal nejmladším předsedou sněmovny v historii ČR a funkci zastával až do roku 2017.
Ministerstvo životního prostředí
Richard Brabec (*1966) se do roku 2012, pohyboval převážně v soukromém sektoru. Politika jej ovšem zajímala již v mládí, kdy se angažoval jako člen Občanského fóra. V roce 2013 se stal poslancem za hnutí ANO a následně ministrem životního prostředí ve vládě Bohuslava Sobotky. V současné době vykonává též funkci, ale ve vládě Andreje Babiše.
Ministerstvo financí
Alena Schillerová (*1964) se do vrcholné politiky dostala poté, co vykonávala funkci odborné náměstkyně ministra financí Andreje Babiše, kterému pomáhala zrealizovat EET. V roce 2017 jí Miloš Zeman jmenoval ministryní, stala se tak historicky první ženou, která usedla v čele tohoto úřadu.
Ministerstvo pro místní rozvoj
Kláru Dostálová (*1971) se začala realizovat v politice roku 2014, kdy pracovala jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové, ve funkci zůstala i po příchodu její nástupkyně Karly Šlechtové. V roce 2017 byla Klára Doležalová zvolena poslankyní a následně prezidentem republiky jmenována do křesla ministryně.
Ministerstvo dopravy
Dan Ťok (*1959) vykonával pozici ředitele Skansky, tuto pozici ale opustil, když jej hnutí ANO v roce 2014 požádal, aby se ujal funkce ministra dopravy ve vládě Bohuslava Sobotky. Těšně po znovuzvolení poslancem v roce 2017 krátce zvažoval odchod z politiky, což si následně rozmyslel a znovu se ujal funkce ministra dopravy ve vládě Andreje Babiše.
Ministerstvo školství
Robert Plaga (*1978) se na ministerstvu školství krátce mihl již v roce 2011, ale z funkce vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU po pár dnech odešel. Do řad vysoké politiky se vrátil v roce 2015, kdy se stal náměstkem hnutí ANO na ministerstvu školství, jehož vedení se již jako ministr ujal roku 2017.
Ministerstvo obrany
Lubomír Metnar (*1967) je v prostředí vysoké politiky poměrně krátce, ale přesto stihl již dvakrát změnit stranu. V roce 2017 byl členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, které usiluje o vystoupení z EU a NATO. Ještě týž rok ovšem přestoupil do hnutí ANO a stal se kandidátem na post ministra vnitra v první vládě Andreje Babiše, do této funkce byl posléze i jmenován. Na konci června 2018 navrhl Andrej Babiš Lubomíra Metnara do funkce ministra obrany.
Ministerstvo spravedlnosti
Taťána Malá (*1981) je členkou hnutí ANO již od roku 2013, působí jako právnička, mentorka a předsedkyně hnutí ANO v Jihomoravském kraji. V roce 2016 byla zvolena náměstkyní hejtmana v Jihomoravském kraji a v roce 2017 byla lidem vyslána do Poslanecké sněmovny. V červnu 2018 jí Andrej Babiš nabídl funkci ministryně spravedlnosti, což působí kontroverzně, protože Malá v minulosti navrhovala odložení Babišova stíhání.
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Marta Nováková (*1954), dosavadní prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se v politice přímo nikdy neangažovala, bude v tomto ohledu nováčkem, což ale Andreji Babišovi nebrání, aby jí jmenoval do funkce ministryně průmyslu a obchodu.
Ministerstvo zdravotnictví
Adam Vojtěch (*1986) je vystudovaný právník, ministrem zdravotnictví od roku 2017. Do Poslanecké sněmovny byl zvolen z kandidátky Jihočeského kraje.
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Petr Krčál (*1964) svou politickou kariéru zahájil ještě za dob ČSSR, kdy byl krátce členem komunistické strany. V devadesátých letech se realizoval v soukromém sektoru a od roku 2000 vykonával různé politické funkce. V květnu 2018 byl předsednictvem ČSSD navržen jako kandidát na post ministra práce a sociálních věcí.
Ministerstvo kultury
Antonín Staněk (*1966) je vysokoškolský pedagog, členem ČSSD je 17 let a v minulosti například vykonával post primátora Olomouce. V říjnu 2017 byl zvolen poslancem.
Ministerstvo zemědělství
Miroslav Toman (*1960) se narodil do politické rodiny, jeho otec byl ministrem v Štrougalově vládě. Miroslav Toman se živili jako podnikatel, působil například jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu, v minulosti také několikrát působil na postu náměstka ministra zemědělství. Od roku 2014 vykonával funkci prezidenta Agrární komory.