Imunitní výbor
Babiš s Faltýnkem chtějí čas na seznámení se zprávou OLAF
05.01.2018 21:08
Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek požádali prostřednictvím svých právníků o možnost, aby byl posunut termín jejich účasti na jednání mandátového a imunitního výboru sněmovny, který projednává policejní žádost o jejich vydání ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Chtějí se seznámit se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu. Řekl to předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Taková žádost má podle něj "racionální opodstatnění".
Podle Grospiče výbor o žádosti Babiše a Faltýnka rozhodne v úterý na svém jednání. V případě, že jí výbor vyhoví, rozhodnou jeho členové o náhradním termínu, dodal. Výbor by měl podle něj postupovat "s věcným posouzením skutečností". Bylo by podle něj jednodušší, kdyby OLAF svou zprávu poskytl vedle angličtiny také v českém překladu.
Zpravodajka ke kauze Čapí hnízdo Kateřina Valachová (ČSSD) řekla ČTK, že jde o právo poslanců být slyšen, nikoli jejich povinnost. "Je to jejich právo. Ale stejně tak opačně platí, že když nepřijdou, tak mandátový a imunitní výbor nemá nějakou překážku přijmout usnesení," dodala. Na úterní jednání výboru mají přijít i policejní vyšetřovatel a státní zástupce.
Člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal na to, že Babiš ve čtvrtek uvedl, že ho zpráva OLAF nezajímá a že se jí nehodlá zabývat. "Je zjevné, že bude snaha celou věc odsunovat a oddalovat jakýmikoliv kroky, a toto do toho určitě zapadá," řekl. Den po jednání mandátového a imunitního výboru bude Sněmovna jednat o žádosti Babišovy menšinové vlády o vyslovení důvěry.
Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.
Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu OLAF k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru, zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič. Zpráva je v angličtině také součástí trestního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich dnes tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.