Babišův krok? Gazdík se bojí šaškárny. Michálek: O. K., ale ve špatný čas

Domácí
16. 1. 2018 08:33
Poslanec Pirátů Jakub Michálek.
Poslanec Pirátů Jakub Michálek.

Lídři hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek mohli požádat o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo mnohem dříve, míní poslanci z imunitního výboru. Podotkli, že žádost policie přišla před několika měsíci. Reagovali na úterní oznámení premiéra a předsedy sněmovní frakce ANO, že sněmovnu o vydání požádají.

Předseda mandátového a imunitního výboru, který Babiše vyslýchal od 8.15 a Faltýnka pozval na 8.40, Stanislav Grospič (KSČM) řekl, že Babišův krok odpovídá tomu, jak se zachoval při hlasování o vydání ke stíhání v září, kdy rozhodovala předchozí sněmovna.

Babiš čekal na názor advokátů

Babiš byl rozhodnutý, že požádá mandátový a imunitní výbor o vydání k trestnímu stíháni již dříve. Čekal na to, až se advokáti budou moct seznámit s vyšetřovací zprávou OLAF k Čapímu hnízdu. Babiš to řekl po výslechu před mandátovým a imunitním výborem, který zabral zhruba půl hodiny.

Babiš řekl, že proti loňskému jednání výboru byl rozdíl v tom, že jeho advokáti zvládli prostudovat spis. Zopakoval, že pro jeho obvinění nejsou žádné důkazy. Dodal, že se ho poslanci ptali na argumenty, které uvedl ve stížnosti proti zahájení trestního stíhání. "Nebylo tam nic zásadního," shrnul jednání Babiš. Novinářům, řekl, že vytvářejí nesmyslnou atmosféru, že Babiš nechce být vydán ke stíhání. "My chceme poukázat jenom na to, že celá kauza je vymyšlená," uvedl Babiš. Stejně jako na ranní tiskové konferenci řekl, že OLAF nezmiňuje, že by spáchal podvod. "Znovu opakuji, že nejsem dotčená osoba, mě se ta zpráva netýká," řekl Babiš.

Reakce poslanců

"Myslím, že to je správný postup ve špatný čas. Žádost přišla v listopadu, tak nevím, proč jsme museli čekat dva měsíce," řekl člen výboru a místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Myslí si, že pokud sněmovna o vydání politiků ANO v úterý rozhodne, může přistoupit k hlasování o důvěře v Babišův menšinový kabinet. Rozhodnutí Babiše kvitovali i poslanec ODS Marek Benda, lidovec Marek Výborný a předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

"Oceňuji, že se pan Babiš chce nechat vydat. Doufám jenom pevně, že to není předem domluveno s poslanci SPD, že je zase nevydají oni, to by byla šaškárna na občany," uvedl Gazdík při příchodu na výbor. Zopakoval, že kauza je podivná a všichni by měli mít právo se obhájit před nezávislým soudem. Na rozdíl od Babiše rozumí tomu, že ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) odmítl před jednáním zbavit mlčenlivosti bývalého detektiva Jiřího Komárka. Zvát k výslechu člověka, který podle soudu porušil svoje povinnosti, když obvinil policejního prezidenta z úniku informací, by podle něj bylo bláznovství. "Jsem rád, že náš ministr vnitra není blázen," uvedl.

Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) později novinářům řekl, že se mandátový a imunitní výbor rozhodl, že Komárka v úterý nebude vyslýchat. "Když nebyl zbaven mlčenlivosti, tak by nám nemohl nic říct," vysvětlil Kalousek.

Policie v případu Čapí hnízdo stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát, a nabyli tak znovu imunitu v plném rozsahu.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ