Bankovní poplatky tuzemských peněžních ústavů patří mezi nejvyšší v Evropské unii. U poplatků v Česku neexistuje transparentní a konkurenceschopné prostředí, které by umožnilo občanům se na bankovním trhu orientovat, kritizovali na úterní tiskové konferenci zástupci KDU-ČSL.
Řešením by podle nich neměla být silnější regulace, ale veřejná diskuse, podpora vzdělávání nebo prosazení přenositelnosti čísel kont při změně banky.
"Chceme otevřít celospolečenskou diskusi, bez níž nelze dosáhnout v oblasti bankovních poplatků zásadního zlepšení," řekl první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Podle europoslankyně za KDU-ČSL Zuzany Roithové jsou poplatky v Česku vysoké, protože mezi bankami dobře nefunguje konkurence.
Mluvčí největší tuzemské banky podle počtu klientů České spořitelny Klára Gajdušková kritiku odmítla. "My jsme nezvedali poplatky od roku 2005. Náš výnos z poplatků tvoří asi 30 procent provozního zisku, což je obdobné jako v západních zemích nebo v USA," reagovala.
Stěžujeme si, ale to je všechno
Výnosy bank z poplatků a provizí loni v ČR narostly na rekordních 44,8 miliardy korun z předloňských 41,1 miliardy. Některé bankovní poplatky si získaly označení absurdní, například poplatek za příchozí platbu nebo poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, ale přesto jsou nadále součástí bankovních ceníků. Nárůst výnosu z bankovních poplatků je však také dán větší aktivitou samotných klientů.
Vysoké bankovní poplatky jsou letitým tématem, a proto KDU-ČSL čelí podezření, že se jejich kritikou v době letních prázdnin hodlá zviditelnit před voliči. "Mnohem efektivnější než kroky jedné politické strany je však mediální tlak a věcné poukazování na problémy," uvedl Tomáš Prouza z finanční společnosti Partners, který se před několika lety jako náměstek ministra financí snažil přístup bank ke klientům změnit.
Veřejnou diskusi vede několik let server www.bankovnipoplatky.com, k jehož úspěšným projektům patří hlasování o nejabsurdnější poplatek. Aktivity serveru podle jeho zástupce Patrika Nachera pomohly k tomu, že část bank nejkritizovanější poplatky skutečně zrušila.
Chyba je podle Nachera také jinde. "Lidé si stěžují, ale banku stejně nezmění," řekl. Přitom podle Petra Zámečníka ze serveru www.investujeme.cz lze i v České republice sjednat plnohodnotný bankovní účet, který bude zcela bez poplatků.
Foto: profimedia.cz