Šéf lidovců
Bělobrádek: Babiš by měl všechno prodat
09.11.2014 05:05 Rozhovor
Lidovci po znovudobytí sněmovny a úspěchu v komunálních a senátních volbách zažívají velký návrat. Jejich předseda Pavel Bělobrádek připouští, že politika je něco jako ďáblovo pokušení.
Jak se vám daří?
Čím dál lépe.
Neptám se jen ze zdvořilosti. Před časem jste řekl, že byste kvůli své nemoci, roztroušené skleróze, mohl v politice skončit.
Proti tomu se musím velmi hrubě ohradit. Řekl jsem, že mám malé děti a že o tom uvažuji z rodinných důvodů. A řekl jsem to na stranické půdě. Nějaká slepičí prdelka to ale vynesla do médií a ta se mě na to ptají. Ale je to pro mě zpětná vazba, že mám ve straně takové dobráky, kteří vynášejí interní věci ven.
Uvažujete tedy, že skončíte, nebo ne?
Samozřejmě, že o tom uvažuji. A myslím, že ten, kdo o tom neuvažuje, ztratil sebereflexi. Nemám politiku jako drogu. Neměl jsem ambici být ve vládě. Dal jsem si úkol vrátit naši stranu do sněmovny, což se podařilo. Všechno ostatní je nad plán. Říkal jsem od začátku, že v politice nebudu dlouho. Mám dvouapůlletého syna a čtyřměsíční dceru. Nechci, aby mi utekli mezi prsty.
Spolupracuje se vám ve vládě lépe s Bohuslavem Sobotkou, nebo Andrejem Babišem?
To nebudu komentovat.
Vláda funguje téměř deset měsíců. Jak se v její práci projevuje fakt, že Babiš je současně majitelem Agrofertu, vlastníkem vlivných novin a zároveň ministrem financí?
Domnívám se, že to není šťastné. Nejčistší by bylo, kdyby všechno prodal. Druhou možností je všechno převést na partnerku. Ale pak je tu ještě třetí pohled - jestli to odporuje českému právu. Což neodporuje. Myslím, že žijeme v právním prostředí, takže pokud něco není protizákonné, je to legální. Etická stránka je věc druhá. Je ovšem evidentní, že voliči hnutí ANO a především pana předsedy Babiše o tom věděli. Taková je realita.
Jste i dnes přesvědčen, že vaše rozhodnutí vstoupit do koalice bylo správné?
Politika lidi bohužel deformuje v tom, že často nemáte dobrá řešení. A je na vás, jestli zvolíte to méně špatné. Buď si řeknete: Není to pro mě na sto procent, tak do toho nejdu. To je nulová varianta, s níž nedosáhnete ničeho. Anebo uděláte kompromis a dosáhnete třiceti, padesáti, sedmdesáti procent. Jak řekl dlouholetý starosta Hostinného Karel Klíma: Politika je pořád o tom samém a podobá se biblickému příběhu, v němž vás pokouší ďábel: "Tohle všechno ti dám, když se mi pokloníš." V poslaneckém klubu dlouho převládal názor, že bychom do koalice jít neměli. Jenže to jsme měli říct hned na začátku. Jakmile jsme začali vyjednávat, vzbudili jsme taková očekávání, že kdybychom pak cukli, frustrace by se obrátila z velké části proti nám. Nakonec jsme byli odsouzeni k vládnutí. A myslím, že si jistou střízlivost pořád zachováváme.
Inicioval jste ve vládě vznik monitorovacího výboru pro dohled nad Správou státních hmotných rezerv, protože existuje třeba vážný problém s naftou, která se skladuje v Německu. V případě krize by mohly být strategické zásoby nedostupné. Se správou navíc obchoduje i firma patřící k Babišovu Agrofertu. Nebojíte se, že věc poškodí koalici včetně vás?
Ukazuje se skutečně, že je tam poměrně velký průšvih s naftou, ale nechci to teď více komentovat. Samozřejmě se hned začal skloňovat také Agrofert. Nejlepší možností, jak problémy odvrátit, je právě vznik onoho monitorovacího výboru. Ať se ví, co se ve správě hmotných rezerv děje, ať se předejde jakýmkoli spekulacím. Je to ve prospěch celé koalice. Zatím nemám žádnou indicii, že by Agrofert měl cokoli za nehty.
Podle pořadu Reportéři ČT stát uzavřel nevýhodnou smlouvu s dceřinou firmu Agrofertu, která mu umožňuje vydělávat stamiliony obchodem se státním obilím. Nevidíte to jako problém?
To jen potvrzuje, že založení monitorovacího výboru bylo správné. Jeho úkolem je právě prověřovat informace tohoto typu. Zatím žádné indicie o něčem nelegálním ze strany Agrofertu nemám. Nebudu soudit podle komentářů v médiích a počkám si na zprávu výboru.
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 10. LISTOPADU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.