Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na březnovém sjezdu strany už nebude kandidovat do čela lidovců. Ve vrcholné lidovecké funkci skončí bez ohledu na výsledek senátních voleb, v nichž kandiduje na Náchodsku. V sobotu to oznámil novinářům během jednání celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy.
Bělobrádek uvedl, že delegátům celostátní konference sdělil své rozhodnutí ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impuls.
"Vím, že po těch osmi letech člověk už nepřináší tolik energie a nových přístupů, jak by měl, takže si myslím, že straně prospěje, pokud bude nový předseda," řekl Bělobrádek. Připomněl, že za několik týdnů překoná délku předsednictví Josefa Luxe a stane se nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou lidovců.
Rozhodnutí skončit ve vedení strany sdělil v sobotu Bělobrádek i kvůli tomu, aby se uchazeči o předsednické místo mohli připravit na kandidaturu. "Já bych byl rád, aby potenciální kandidáti měli dostatek času se představit v členské základně, co budou nabízet na sjezdu jako nový program," řekl.
Za KDU-ČSL se chce politicky bít dál
Svých možných nástupců vidí Bělobrádek několik, o jménech nechtěl spekulovat. Podle něj je sice výhodou, kdyby nový předseda působil ve sněmovně, ale nepovažuje to za podmínku.
První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, své rozhodnutí, zda bude kandidovat na předsedu strany, oznámí do konce října.
Jednačtyřicetiletý Bělobrádek, který trpí roztroušenou sklerózou, také uvedl, že přes nadcházející konec v předsednické funkci z politiky neodchází. "Ať už budu v Poslanecké sněmovně, nebo v Senátu, tak určitě budu dále bojovat za naše hodnoty a program," řekl.